A demencia stádiumai

A demencia stádiumai

Módosítva: 2024.09.30 17:06

A demencia a gondolkodási képesség és a kognitív funkciók károsodásával járó állapot. A kognitív funkciók hanyatlása egyre kifejezettebb az idő előrehaladtával, azonban van lehetőség közbeavatkozni és lassítani az állapotromlást. A demencia stádiumai segítenek felmérni, hogy pontosan hol tart a kórkép, valamint abban is, hogy az adott szinten milyen kezelés javasolt.

Tartalom

Mit jelent a demencia és milyen típusait ismerjük?
Miért fontosak a demencia stádiumai?
A demencia stádiumai I: Enyhe fokú demencia
A demencia stádiumai II: Közepesen súlyos demencia
A demencia stádiumai III: Súlyos fokú demencia
A demencia stádiumai IV: A végstádium
Milyen kezelés javasolt a demencia stádiumai alapján?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Neurológiai Központban

Mit jelent a demencia és milyen típusait ismerjük?

A demencia egy általános kifejezés, amelyet a kognitív funkciók hanyatlására használunk. Fontos megjegyezni, hogy a demencia önmagában nem betegség, hanem inkább egy tünetcsoport. Ide tartoznak azok az esetek, amikor hanyatlás következik be a gondolkodásban, memóriában, valamint a személyiség, a hangulati élet és a viselkedés is megváltozik. Sokan úgy gondolják, hogy a demencia az öregedés velejárója, ám ez nem így van. Idősödve igenis sokunkkal előfordul, hogy megfeledkezünk dolgokról, például, hogy hol felejtettük a kulcsot. A demencia azonban ennél súlyosabb állapot, demencia esetén előfordulhat, hogy az illető nem tudja mire használják a kulcsot. A szellemi funkciók hanyatlása tehát nagymértékben megzavarja a mindennapi életet és tevékenységeket, súlyos demencia esetén már nem képesek ellátni önmagukat az érintettek. A demencia éppen ezért hatalmas terhet ró a betegre és a családjára is egyaránt. Becslések szerint a 85 évnél idősebb emberek mintegy 50%-a demenciában szenved. A demenciát jelenleg nem tudjuk meggyógyítani, de a jelenlegi gyógyszerek azonban segíthetnek a szellemi hanyatlás lassításában.

A demenciának számos, különböző típusa létezik, és mindegyik különféle okokra vezethető vissza. Megkülönböztethető egymástól primer, illetve szekunder demencia – előbbibe konkrét, jól behatárolható kórképek tartoznak, míg utóbbi sokszor valamilyen más állapot következményeként jön létre. Szekunder demencia alakulhat ki például traumás fejsérülések, agytumorok, vagy akár sclerosis multiplex következtében is. Néhány demencia típus visszafordítható, például azok, amik gyógyszerek mellékhatásai vagy pajzsmirigy betegségek miatt alakultak ki. Az alábbiakban összegyűjtöttük a primer demenciák legfőbb típusait:

  • Alzheimer-kór: Az Alzheimer-kór a demenciák legismertebb és legelterjedtebb típusa. A betegség során az agysejtek fokozatosan és folyamatosan elpusztulnak.
  • Vaszkuláris demencia: A vaszkuláris demencia agyi érkárosodás miatt alakul ki. A tünetek súlyosságát és típusát befolyásolhatja, hogy az agy mely területe érintett.
  • Lewy-testes demencia: A Lewy-testes demencia az öröklődő demenciák közé tartozik. A rosszul lebomló fehérjék zárványokba csoportosulnak, és lerakódnak az agyban, ami demencia kialakulásához vezet.
  • Frontotemporális demencia: A frontotemporális demencia körébe több betegség is tartozik. A tünetek már viszonylag korán, akár már 40 éves kor körül jelentkezhetnek, azonban a betegség előrehaladtával a memória zavara sem olyan jelentős mértékű, mint egyéb demenciák esetében.
  • Kevert demencia: A kevert demencia jellemzően két másik demencia típus együttes jelenlétét jelenti.

    Kapcsolódó cikkünk

    Hogyan segíthet a neuropszichológus stroke után és demencia esetén?

    Stroke után a páciens hirtelen szembesül a képességei hanyatlásával, elvesztésével, míg a progresszív lefolyású demencia esetén, a kép fokozatosan bontakozik ki. Mindkét helyzetnek megvan a maga nehézsége, megpróbáltatást jelent a betegnek és ...

Miért fontosak a demencia stádiumai?

A demencia a szellemi funkciók egy korábban magasabb szintről való visszaesését jelenti. A demencia stádiumai - Neurológiai KözpontA demencia egy progresszív betegség, vagyis előrehalad: a kezdeti tünetekhez képest több és súlyosabb tünet alakulhat ki, amik végül a mindennapi életvitelben is akadályozhatják az érintetteket. A demencia stádiumai segítenek pontosan felmérni, hogy hol tart a betegség, mennyire előrehaladott az állapot. A demencia stádiumai azonban nemcsak a betegség súlyosságának a felmérését szolgálják, hanem a segítségükkel előre jelezhető a betegség alakulása és ezáltal közbeavatkozási lehetőséget biztosítanak a szellemi hanyatlás lassítására. A demencia stádiumai között lévő határok nem annyira élesek, mint más kórképek esetében. A tünetek nem minden esetben súlyosbodnak lineárisan, a betegség előrehaladásának sebessége egyénenként – és a demencia típustól függően is – eltérő lehet. A kognitív hanyatlás mértékétől függően hét szakaszba sorolhatóak a demencia stádiumai, a hét szakasz pedig a demencia három progresszív fázisára. Az alábbiakban ez a három szakasz kerül bemutatásra, külön említve a végstádiumot.

A demencia stádiumai I: Enyhe fokú demencia

Az enyhe fokú demenciát gyakran nevezik enyhe kognitív zavarnak is, mely a demencia stádiumai közül nagyjából első 3-5 évet öleli fel. Az első stádiumban egyre gyakrabban jelentkeznek memóriazavarok, azonban a tünetek még enyhének mondhatók. Például elfelejtik a betegek a közelmúltban történt dolgokat vagy nem jutnak eszükbe bizonyos szavak vagy nevek. A demencia stádiumai közül az elsőnél fokozatosan elveszítik tervezőképességüket az érintettek. Nem képesek beosztani a napjukat és listázni a teendőiket.

A demencia stádiumai II: Közepesen súlyos demencia

A betegségnek ez a szakasza körülbelül a 4-10-ik év között zajlik le. Ekkor a tünetek érezhetően még tovább súlyosbodnak. Az érintettek gyakran elvesztik identitásukat is, a koncentrációs nehézségek állandósulnak, illetve az időbeli és térbeli zavarok is súlyosbodnak. A beteg elkóborolhat, eltévedhet, akár a saját otthonában is, illetve gyakran a saját rokonait sem ismeri már fel. További súlyosbító körülmény az inkontinencia megjelenése. A demencia stádiumai közül a másodiknál már állandó felügyeletet igényel az érintett, hiszen az ítélőképesség romlásának köszönhetően már önmagára is veszélyessé válhat. Továbbá az idő előrehaladtával már a hétköznapi tevékenységek elvégzése is problémát jelent számukra. Előfordul, hogy környezetükkel elutasítóak, agresszívvá válnak, ami gyakran annak köszönhető, hogy nem ismerik fel a hozzátartozóikat.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A demencia stádiumai III: Súlyos fokú demencia

A demencia harmadik stádiuma, a súlyos fokú demencia és a végstádium között nincs éles határvonal. A demencia stádiumai közül ebben már olyan előrehaladott az állapot, hogy általában kórházi ellátás válik szükségessé. Az érintett kognitív képességei jóformán elvesznek és a cselekvőképessége is megszűnik. A kommunikációs készségek gyakorlatilag elvésznek, és képtelenné válnak a betegek a teljes értékű, vagy akár információval szolgáló kommunikációra. Jellemzően az egyszerűbb mozgássorok elvégzésében is segítségre szorulnak, mint például a felüléshez. Ekkor már gyakorlatilag teljesen ágyhoz vannak kötve az érintettek. Gyakran előfordul, hogy az ételt is visszautasítják a betegek.

A demencia stádiumai: A végstádium

A demencia végstádiumában az érintett személy már teljes ellátásra szorul, mindenben segítségre van szüksége. A kezelés fókuszában az életminőség javítása és az esetleges fellépő fájdalmak csökkentése áll. Ez az állapot sajnos minden demencia esetén bekövetkezik. Ilyenkor rendkívül fontos a szakszerű ellátás és gondozás. A beteg állapota már nem engedheti meg, hogy otthoni körülmények között ápolják a hozzátartozók, hanem szakszemélyzet segítségét kell igénybe venni. A betegek 24 órás felügyeletet igényelnek, így állapotuktól függően elhelyezhetőek akár egy erre szolgáló otthonban is, azonban a kórházi ellátás jellemzően elkerülhetetlen. Különösen igaz ez azokban az esetekben, amikor az érintett már visszautasítja az ételt is. A szakszerű ellátás azért is fontos, mert az érintettek gyakran elfelejtenek inni is, ami kiszáradáshoz vezethet, továbbá minden másban is segítségre szorulnak. Általában 1-2 évig tart a súlyos fokú demencia és a végstádium.

A demencia stádiumai közül az utolsóban gyakran lépnek fel komplikációk, melyek ronthatnak az érintett általános egészségi állapotán. A demenciával élők hajlamosabbak lehetnek a fertőzésekre, különösen a húgyúti fertőzések, tüdőgyulladás, illetve a bőrfertőzések gyakoriak náluk. Az alultápláltság, illetve a kiszáradás veszélye is fennáll: nem csupán az étel elutasításáról van szó, hanem az étkezés képességének elvesztéséről. A demens betegeknek gondjai lehetnek a nyeléssel is, ami értelemszerűen akadályt jelent. Gyakoriak a különböző sérülések is a demencia stádiumai előrehaladtával.

Milyen kezelés javasolt a demencia stádiumai alapján?

A demencia kezelése egy összetett folyamat. Elsőként pontosan fel kell mérni, hogy milyen típusú demenciáról van szó, valamint hogy a demencia stádiumai közül pontosan melyikben járunk. A kezelés ugyanis különbözhet típusonként és a demencia stádiumai alapján is. Összességében azt mondhatjuk, hogy a demencia nem gyógyítható jelenlegi módszereinkkel, így a kezelés során a cél egy minél tovább tartó jó állapot és jó életminőség fenntartása, illetve az állapotromlás lehető legjobban történő lassítása.

A kezdeti stádiumban a betegség előrehaladtának a lehetőség szerinti lassítására helyeződik a fő hangsúly. Léteznek olyan gyógyszerek, melyek segíthetnek enyhíteni a kognitív tüneteket és lassítani az állapotromlást. Ebben egy pszichiáter is hatékony segítséget tud nyújtani. A demencia stádiumai közül az elsőben (a diagnózist követő időszakban) felléphet depresszió és szorongás is, melyre szintén megoldást nyújthat a pszichiáter.

A demencia stádiumai közül a későbbiekben a támogatás, az életminőség javítása és a tünetek enyhítése a cél. Rendkívül fontos a támogatás is, mind a beteg, mind pedig a hozzátartozók számára. Ez megnyilvánulhat gondozási szolgáltatáson keresztül, amikor az érintett már állandó felügyeletre szorul, illetve különböző támogató csoportok és pszichológus segítségével is. A későbbiekben pedig - amikor már palliatív ellátásra van szükség - a beteg méltóságának megőrzése, a fájdalomcsillapítás és a szakszerű gondozás a cél. Habár ritkán ugyan, de a demenciának vannak visszafordítható, reverzibilis típusai is. Ilyen esetekben elérhető és cél lehet maga a gyógyulás is.

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Gács Gyula

  • Szakterületek:
    • Neurológus
  • Specialitások:
    • szédülés
    • fejfájás
    • migrén
    • demencia
    • pszichiátriai kórképek

     

    Rendelés típusa:

    Személyes, rendelői vizit

    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel