Gyakori fejfájás

Gyakori fejfájás

Módosítva: 2025.01.23 13:00

A fejfájás egy olyan kellemetlen állapot, ami szinte senkit sem kerül el, életünk során mindannyian találkozunk vele. A tüneti fejfájás hátterében gyakran fáradtság, stressz, vérnyomásváltozás vagy fertőzések állnak, amik rendezésével megszűnik a fájdalom. Más a helyzet viszont az önálló fejfájás betegségekkel, amikre példa a migrén, a tenziós vagy a cluster fejfájás. Ilyen esetekben gyakori fejfájás áll fent, ami sokszor kínzó és nehezen szüntethető meg. Gyakori fejfájás esetén ezért érdemes orvoshoz fordulni, aki segít kivizsgálni a gyakori fejfájás okát, valamint ritkítani és enyhíteni a fejfájós rohamokat. 

Gyakori fejfájás - Tartalom

Mit értünk a gyakori fejfájás alatt?
Mik lehetnek a gyakori fejfájás okai?
Miért fontos orvoshoz fordulni gyakori fejfájás esetén?
Milyen módon enyhíthető a gyakori fejfájás?

Gyakori fejfájással kapcsolatos szolgáltatások a Neurológiai Központban:

Mit értünk a gyakori fejfájás alatt?

Fejfájásról akkor van szó, amikor úgy érezzük, hogy a koponyánkon belül valahol fájdalmat érzünk. Érdeked módon az agyunk nem képes fájdalmat érezni. Az agyszövetben nincsenek olyan receptorok, amik észlelnék a fájdalomjeleket. A fájdalmat a kemény agyhártyán és az erekben lévő érző idegvégződések érzékelik, majd továbbítják az agyunk megfelelő részére.

Ugyanazt a nevet használjuk a fejfájás minden esetére, pedig nagyon különböző, hogy ki, mikor és pontosan milyen fajta fejfájást él át. A fejfás gyakran lüktető érzés formájában jelentkezik homloktájon, de előfordulhat éles fájdalomként is, vagy pedig tompa, diffúz fájdalomérzetként, aminek nem tudjuk pontosan meghatározni a helyét. Lokalizációját tekintve lehet egyoldali, de érintheti a fej mindkét oldalát is. Jelentkezhet tarkótájékon, a homlokban, de akár a szemek környékén is érezhető lehet. A fejfájás során maga a fájdalom tehát nem feltétlenül határozható meg egyetlen pontban, hiszen az kisugározhat a fej más területeire, vagy akár az állcsont környékére is. Idejét tekintve szintén változó állapotról van szó: eltarthat pár óráig, de előfordulhat, hogy például migrén vagy front esetében akár napokig is elhúzódjon. A fejfájás jelentkezhet fokozatosan, egyre erősödő formában, de akár azonnali erős és éles fájdalomként is megjelenhet. Mindez függ a fejfájás okától és típusától.

A gyakori fejfájás alatt azt érjük, hogy az átlagosnál gyakrabban jelentkezik valakinél fejfájás. Elvétve mindannyiuknál felléphet ez a tünet, gyakori fejfájás esetén viszont ez sokkal sűrűbb. Típusától függően havi többször, akár 5-10-15 vagy ennél több napon is jelentkezhet fejfájás, de olyan típus is létezik, ami akár hetekig vagy hónapokig sem szűnik meg (például a cluster fejfájás). Mindebből könnyen levonható a következtetés, hogy a gyakori fejfájás mekkora terhet jelent az érintetteknek. Rontja az életminőséget, megnehezíti a munkavégzést, a koncentrálást, szorongást valamint a hangulati élet zavarait is kiválthatja. A gyakori fejfájás betegségterhe tehát óriási, éppen ezért egy fontos és kezelendő állapotról van szó.

Kapcsolódó cikkünk

Mi lehet az oka a nem múló fejfájásnak?

A nem múló fejfájás kínzó jelensége mögött egészen sokrétű okok húzódhatnak a sérüléstől az strukturális gerinc problémákig. Ilyen tünettel járhat a súlyos migrén és a stroke is – utóbbi eset természetesen azonnali ...

Mik lehetnek a gyakori fejfájás okai?

A gyakori fejfájás egy tünet, ami a szervezet állapotára vagy zavarára utal. Nagyon sok minden húzódhat meg a hátterében kezdve a homeosztázis felborulásától a vaszkuláris betegségeken át egészen az önálló fejfájásbetegségekig. Az alábbiakban bemutatunk néhányat a gyakori fejfájás okai közül, de ezek mellett még sok más is okozhatja:Gyakori fejfájás - Neurológiai Központ

  • Kevés folyadékfogyasztás: Az emberi szervezet több mint 60%-a víz és az agy 70%-át is víz alkotja. Ebből a mennyiségből folyamatosan veszít a szervezet – különösen nyáron, melegben, izzadás következtében -, amit pótolni kell. Ha az ember keveset iszik, úgy a szervezet egy idő után szomjúsággal jelzi, hogy szüksége lenne folyadékra. A folyadékhiány fejfájás formájában is megjelenhet. A nyári melegbe különösen fontos, hogy megfelelő mennyiségű vizet vigyen be az ember a szervezetébe, hiszen a magas hőmérséklet miatt nagyobb a kiszáradás veszélye.  Azok számára, akik gyakran „elfelejtenek” inni, megoldás lehet például a görögdinnye fogyasztása, melynek különösen magas a víztartalma.
  • Kimerültség és kevés alvás: A kimerültség, kevés pihenés is a gyakori fejfájás okai között szerepel. Az alvás rendkívül fontos a szervezet számára, hiszen ez az az időszak, amikor az egész test pihen és regenerálódik. Kevés és/vagy rossz minőségű alvás esetén ez a regenerációs folyamat kimarad, ami kimerültséghez vezethet. Ilyenkor álmosságérzet jelentkezhet, esetleg kótyagosság is. A gyakori fejfájás a kimerültség jele. A fáradtság hatással van az agy működésére is azáltal, hogy a koncentrációs készség csökken, ami a teljesítmény csökkenését is magával hozza. Ilyen esetben jellemzően csak az tud segíteni, ha az ember megpróbál pihenni néhány napot.
  • Migrén: A fejfájások egyik leggyakoribb oka a migrén. A migrén jellemzően féloldali fejfájás, ám nem minden esetben. Egy rohamokban jelentkező, erős fejfájásról van szó, melyet kísérhet például hányinger, hányás, fényérzékenység. A fájdalom mozgásra – például lehajlás, fejforgatás – fokozódhat. A roham jellemzően hosszabb ideig tart, ritkán szűnik meg néhány órán belül. A migrénes fejfájás jelentkezhet hirtelen, de lehetnek előjelei is – ezt nevezik aurás migrénnek. Ilyenkor az egyén villódzó fényeket láthat, homályos látás is előfordulhat, illetve sötét foltokat is észlelhet. A migrén egy önálló kórkép, több fajtája is ismert, pontos diagnosztizálása neurológus szakorvos feladata.
  • Gyógyszer mellékhatás: Sok gyógyszer rendelkezik azzal a mellékhatással, hogy fejfájást okoz. Ez különösen igaz lehet a kardiológiában alkalmazott gyógyszerekre, például a vérnyomáscsökkentők, bétablokkolók esetén. Jó hír, hogy ez a mellékhatás elmúlik, amint a szervezet megszokta a gyógyszerrel járó változásokat. A nők körében sokszor a fogamzásgátló elkezdése után jelentkezik gyakori fejfájás, amit a bevitt plusz hormonok okoznak.
  • Magas vérnyomás: Önmagában a magas vérnyomás nem jár fejfájással, azonban más a helyzet akkor, amikor hirtelen emelkedésről van szó. Ehhez nem szükséges súlyosan, életveszélyesen magasra ugrania a vérnyomásnak – a „kritérium” az, hogy ez hirtelen történjen. Ennek különböző, akár kardiológiai okai is lehetnek. Hirtelen vérnyomás megugrás esetén a fejben lévő nyomás szintén hirtelen megnő, ez okozza tehát a fejfájást. Az ilyen eseteket komolyan kell venni, ugyanis akár stroke-hoz is vezethetnek!
  • Helytelen testtartás: A helytelen testtartás okozta fejfájás valójában nyaki gerinc eredetű: ez az úgynevezett cervicogén fejfájás. Ennek során a nyak felső szakaszából indul ki a fájdalom, és kisugárzik a fejbe. Ez érintheti a tarkót, de a halántékot is. Főként az irodai ülőmunka során felvett ülőpozíció okozza. Jellemzően ilyenkor a gerinc nem egyenes, a fej kissé előredől, és hosszú távon ez okozhatja a fájdalmat. Erre megoldás lehet például a gyógytorna, illetve deréktámasz használata ülés idejére.
  • Lelki tényezők: Előfordulhatnak olyan esetek is, amikor a gyakori fejfájás okai nem magyarázhatók fizikai eltérésekkel. Megtörténhet, hogy a panaszokat lelki és mentális tényezők váltják ki. Ilyen lehet például a tartós stressz – amely vérnyomás emelkedéssel is járhat -, a pánikbetegség, illetve különféle pszichoszomatikus betegségek is. Fontos tisztázni, hogy ezekben az esetekben is valósak a tünetek, tehát ténylegesen megjelennek fizikailag érezhető formában, nem pedig képzelt fájdalomról van szó!

    Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Miért fontos orvoshoz fordulni gyakori fejfájás esetén?

A gyakori fejfájás hátterében sok minden állhat, ahogy azt az előző bekezdésben részletesen be is mutattuk. Érdemes figyelemmel kísérni a fejfájás erősségét, gyakoriságát, illetve a kiindulásának helyét – amennyiben ezt meg lehet határozni -, hiszen ezek mind értékes információk és utalhatnak a fejfájás okára. A megfigyelésben sokat segíthet egy fejfájásnapló vezetése is, amibe részletesen leírhatóak ezek a jellemzők.

A gyakori fejfájás okát ugyanis nagyon fontos kideríteni. Előfordulhat, hogy egy önálló fejfájás betegség kezd kialakulni, amit speciális gyógyszerekkel lehet csak csillapítani. Más esetekben komolyabb idegrendszeri károsodás is meghúzódhat mögötte, amit szintén minél hamarabb ki kell deríteni és kezelni. Emellett a gyakori fejfájás nagymértékben rontja az életminőséget és komoly megterhelést jelent. Orvosként kötelesség enyhíteni a fájdalmat.

Gyakori fejfájás esetén tehát mindenképpen javasolt felkeresni egy neurológus szakorvost. A fentebb említett okok mellett még számtalan egyéb tényező okozhatja a fejfájást. Ilyen ok lehet akár egy vérrög, agyvérzés, agydaganat, agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás is. A szakorvosi vizit keretein belül anamnézis felvétel történik, melynek során a kezelőorvos kikérdezi a pácienst a tüneteiről, azok gyakoriságáról, feltérképezi az esetleges családi halmozódás lehetőségét, életmódot és minden egyebet. Állapotfelmérésre szolgáló vizsgálatokat is elvégez, ilyen például a látás ellenőrzése, az izomerő vagy az egyensúly felmérése. Szükség esetén az orvos elrendelhet egyéb vizsgálatokat is. Képalkotó vizsgálatokkal ellenőrizhető például, hogy fennáll-e valamilyen szerkezeti eltérés.

Milyen módon enyhíthető a gyakori fejfájás?

Ha megtalálták a gyakori fejfájás kiváltó okát, természetesen azt kell kezelni. Így érhető el, hogy hosszútávon gyógyuljon az állapot. Ha nem találnak okot, a gyakori fejfájás kezelhető tüneti úton is, a fájdalom csillapításával. Erre különböző erősségű gyógyszereket javasolhatnak. Enyhébb esetekben az NSAID-ok is elegendőek lehetnek, míg súlyosabb esetben (például migrénnél) triptánokra lehet szükség. A gyakori fejfájás frekvenciájának csökkentése érdekében hosszútávú, fenntartó kezelésre lehet szükség. Ennek során adhatnak antidepresszáns, antiepileptikum, béta-blokkoló vagy hangulatstabilizáló gyógyszereket. A fenntartó kezelés célja, hogy minél kevesebbszer jelentkezzen fejfájás, vagy ha meg is jelenik, akkor jobban reagáljon a gyógyszeres fájdalomcsillapításra. Nagyon fontos továbbá feltárni a háttérben esetlegesen megbúvó pszichológiai okokat. A tartós feszültség jól csökkenthető relaxációs módszerek segítségével. Hatásos lehet a nyak- és vállizmokat ellazító fizikoterápia is.

Téma szakértője

  • Dr. Para Szabolcs

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.

     

    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)

    Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available

    Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel