Gyógytorna - Neurológiai Központ
A neurológia témaköre rendkívül átfogó, hisz lehet szó centrális érintettségről (agyi vagy gerincvelői károsodás) vagy perifériás idegrendszeri működési zavaráról is (pl. alkar zsibbadás, gyengeség, lábszárban fellépő görcsösség, fájdalom), azonban a neurológiában jártas gyógytornász a legtöbb betegség esetén nem csak az állapot megtartását, de javulást is elér.
Miért szükséges a gyógytorna neurológiai betegségek esetén?
Milyen neurológiai betegségek esetén segít a gyógytorna?
Hogyan hat a gyógytorna neurológiai betegségek esetén?
Miért fontos a gyógytorna a neurológiai betegségek esetén?
További kezelési lehetőségek a gyógytorna mellett
Online Bejelentkezés
Nagy Abonyi András
I. kerület - Széna téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Miért szükséges a gyógytorna neurológiai betegségek esetén?
Nem csak a sérülések kezelésekor, hanem sok más betegség esetén is fontos a gyógytorna, ami egy szakképzett gyógytornász által vezetett terápia. A legtöbb neurológiai kórkép több idegrendszeri területet érint és sok esetben ismeretlen a kiváltó ok, azonban a célzott, vezetett koordinációs torna javítja a beteg állapotát. Maga a mozgás nem csak izommunka, de bonyolult idegrendszeri folyamat is, így képes a koordináció javításával, a különböző idegrendszeri struktúrák összehangolásával, a mozgástanulással gyógyítani a neurológiai betegségeket.
Milyen neurológiai betegségek esetén segít a gyógytorna?
A legtöbb neurológiai betegség esetén javulást okoz a mozgásterápia/gyógytorna, azonban a gyógytornász felkeresése előtt szükséges a megfelelő orvosi diagnózis, mivel a gyógytornász erre alapozva tudja elkészíteni a terápiás tervet. Az alábbi betegségeknél igazoltan fontos a neurológiai gyógytorna:
- Stroke rehabilitációja
- Izomgyengeségek
- Hipotóniás, hipertóniás,( spasztikus) parézis
- Koordinációs zavarok, ataxia
- Sclerosis multiplex
- Parkinson kór
- Myasthenia gravis
- Heine-Medine-kór
- Neuropátia
- Cukorbeteg neuropátia
- Idegbecsípődések
- Izombetegségek
A mozgásterápiát hosszú távra kell kidolgozni, hisz a neurológiai problémák csak rendszeres és türelmes gyakorlással javulnak.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Hogyan hat a gyógytorna neurológiai betegségek esetén?
A kezelés megkezdése előtt az orvos és a gyógytornász részletes kommunikációja a siker feltétele. A rendszeres gyakorlás megkezdése előtt a gyógytornász az érintett izomcsoportok erejének és ügyességének felmérésével készíti el a terápiás tervet. Sok esetben a legegyszerűbb, a mindennapi tevékenységekhez szükséges alapvető mozgások is „kiesnek” a betegségek hatására, elsőként ezeket kell újratanulni. A koordinációt is érintő betegségek esetén (mint például a Parkinson-kór, stroke, sclerosis multiplex) kezelésénél átfogóan az egyensúlyt, koordinációt és a járásbiztonságot is szükséges javítani.
Amellett, hogy a lassú javulás hatására a beteg képes végrehajtani az életét is megkönnyítő mozgásokat, maga a tanulás folyamata is serkentően hat az idegrendszerre, ami a különböző betegségek javulásához vezet. Minél előbb elkezdődik a mozgásterápia, annál nagyobb az esély arra, hogy több funkció maradjon meg, de persze lényeges ekkor is a betegség súlyossága, mert mindegyiknek van enyhébb és erősebb lefolyású változata is.
Miért fontos a gyógytorna a neurológiai betegségek esetén?
A neurológiai betegségek során (legyen az akut vagy krónikus lefolyású) elsődleges szempont a különböző mozgásfunkciók visszanyerése és fejlesztése, ami nem csak a kórfolyamatok lassításában vagy a javulásban segítenek, de a mindennapi teendőket is könnyebbé teszik; ebben segít a gyógytorna. Ehhez azonban fontos a gyógytornász segítsége és a gyakori kezelések, mert az idegrendszer minél gyakoribb ingerlése hoz mihamarabbi, tartós eredményeket. Ebben az otthonra összeírt gyakorlatsorok is segítséget jelentenek. A görcsös, spasztikus izmok esetén a célzott izomlazító gyakorlatok is a neurológiai gyógytorna fontos részei. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
További kezelési lehetőségek a gyógytorna mellett
A neurológiai gyógytorna mellett más fizikoterápiás kezelések alkalmazása gyorsíthatja a javulás mértékét. Ilyen kezelések:
- Manuálterápia
- Masszázs
- PNF
- Krioterápia
- Elektroterápia
- Fürdőterápia, balneológia
- Ortézisek, segédeszközök
Gyógytorna és fizikoterápia
Bizonyos neurológiai állapotok és betegségek esetén célszerű a gyógytorna fizikoterápiával történő kiegészítése. Ilyen például a lökéshullám terápia vagy a manuálterápia. Bizonyos esetekben a kettő együttes alkalmazása gyorsabb javulást hozhat. Természetesen vannak olyan esetek, amikor a gyógytorna önmagában is elegendő lehet, ám ezt szakorvos képes felmérni és eldönteni.
Rendelés típusa: Rendelési helyszínek, rendelési napok :Téma szakértője
Nagy Abonyi András