Biztos, hogy a hőségtől fáj a feje?
A nyári forró napokon sokan szenvedhetnek fejfájástól, azonban érdemes feltenni a kérdést, hogy valóban csupán a kánikula okozza-e a panaszt? Dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa a fejfájást okozó egyéb okokról és komolyabb betegségekről beszélt.
A hőség mellett más tényezők is okolhatók a fejfájásért
A nagy meleg – bár sokak számára nehezen elviselhető – legtöbbször nem önmagában okoz fejfájást. Gyakran más tényezőkkel együttesen váltja ki a kínzó tünetet. Ilyen tényezők lehetnek:
- Dehidráció, kiszáradás, folyadékhiány, főleg idős embereken, akik érelmeszedésben szenvednek.
- Napszúrás, hőguta, hőkimerülés.
- Túl hosszú ideig tartó napozás.
- A leégéstől védő termékek vagy parfümök illatanyagai.
- Étkezések kihagyása, a krónikus gyógyszerelés megváltoztatása.
Milyen tünetekre kell felfigyelni?
A fejfájás mellett más tünetek is figyelmeztethetnek a szervezet működészavarára.
Hőkimerülésről beszélünk, ha erős izzadás és hiányos folyadékbevitel következtében felborulnak az anyagcsere folyamatok, hányinger, hányás, izomgörcsök, gyengeség, gyors és elnyomható pulzus, ájulás jelentkezik.
A hőguta súlyosabb és veszélyesebb állapot, mint a hőkimerülés. A beteghez sürgősen mentőt kell hívni, ha zavartságot, hányingert, hányást, száraz és kipirosodott bőrt, erős, gyors szívverést tapasztalunk, és a páciens testhőmérséklete 40 Celsius fok fölé emelkedett!
A kiszáradás jellemző tünetei a fejfájás mellett a száraz száj és ajkak, a kínzó szomjúságérzés, a kevés és sötét vizelet, a fáradtság. Komolyabb a helyzet, ha izomgörcsök, kifejezett gyengeség, súlyos hasmenés, hányás, zavartság, ájulás következik be, ekkor hívni kell a 112-es telefonszámot!
A megelőzés és a kezelés is fontos
Az Amerikai Migrén Alapítvány összefoglalta azokat a teendőket, amelyekkel megelőzhető a hőségben könnyen kialakuló fejfájás.
- Egész nap sokat kell inni, és nem ajánlott kihagyni a rendszeres étkezéseket.
- Óvakodni kell a tartós direkt napsütéstől.
- Ajánlott rendszeresen árnyékos helyen pihenni.
- Előnyös a napszemüveg használata.
- Érdemes illatmentes kozmetikai termékeket választani.
- Ajánlott visszafogni a fizikai aktivitást.
- Az előírás szerint szükséges bevenni a rendszeresen szedett gyógyszereket, amelyeket hűvös helyen kell tárolni.
Ha már kialakult a fejfájás, jót tehet egy hideg borogatás vagy jeges palack a halántékra helyezve, egy hűvös zuhany, hideg víz lassú kortyolgatása, viszont ilyenkor nem ajánlott koffeines italt fogyasztani. Segíthetnek a vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók is.
A migrénes rohamok kezelése szakorvos segítségét igényli
- A nem megfelelő indikációval beszedett, jelentős mennyiségű fájdalomcsillapító önmagában is fejfájást okozhat, így kialakulhat egy ördögi kör. A migrénes roham kezelése és megelőzése orvosi feladat – emeli ki dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa. - A migrénes rohamok súlyossága, gyakorisága és kísérő tünetei alapján lehet meghatározni, hogy milyen gyógyszert lehet és kell alkalmazni.
Folyamatos megelőző kezelésre is szükség lehet, ha havi 3-4 alkalomnál gyakoribb, vagy hosszan tartó fejfájások jelentkeznek. Ezen szerek közé tartoznak bizonyos antidepresszánsok, epilepszia ellenes gyógyszerek, vagy béta receptor-blokkolók megfelelő orvosi felügyelet mellett. Nagyon fontos az életmódbeli szabályok betartása is. A páciensek gyakran megfigyelik, hogy valamilyen étel, ital vagy tevékenység provokálja a rohamokat. A személyre szabott kezelés beállítása és ellenőrzése neurológus feladata.
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés neurológiai kivizsgálásra
Téma szakértője
-
Dr. Jakab Gábor PhD
-
Szakterületek:
- neurológus
-
Specialitások:
- sclerosis multiplex
- stroke utáni másod szakvélemény
- TIA utáni másod szakvélemény
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés típusa:
Személyes, rendelői vizit
A Főorvos úr rendelésére telefonon lehet bejelentkezni az alábbi telefonszámon:
- +36 30 434 1744
Orvos válaszol
Hónapok óta érzek fájdalmat a nyakamban egy pontban ami felsugárzik a fejembe is. Eleinte csak akkor volt ez, amikor a kanapén ültem és tvztem, de 2 hete már barmilyen testhelyzetben is vagyok előjöhet. A fájdalom ilyenkor annyira erős, hogy a munkamban is korlátoz. A minap voltam reumatológusnál, és ő nem állapított meg mozgásszervi gondot, ezért neurológust javasolt, hogy kideríthessem mi a baj. Gyerekkorom óta fejfájós voltam, de nem diagnosztizáltak migrénnel. Kérem, ha ebben tudna segíteni, vizsgálat típust javasolni, azt megköszönném.
Üdvözlettel
Csákó Gergely
Az első vizsgálat típusa amit javasolhatnék, egy neurológai vizsgálat. Ekkor kiderülhetne az Ön kora kiderülhetne, hogy a fájdalom milyen jellegű, kíséri-e egyéb tünet, mint hányinger, hányás, fény és hang kerülése...stb
Egyáltalán hol fáj a nyaka, és miért gondolja, hogy onnan sugárzik a fejébe, és milyen formában? Egy szó, mint száz a megadott adatokból sajnos nem tudom megmondani, hogy milyen típusú ez a fájdalom.
Üdvözlettel. Dr. Gács Gyula
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alapos
További véleményekNagyon elégedett voltam dr. Jakab Gábor PhD orvosi szakértelmével es alaposságával! Ajánlom másnak is!