Hogyan segíthet a neuropszichológus stroke után és demencia esetén?

Hogyan segíthet a neuropszichológus stroke után és demencia esetén?

Vincze Judit Módosítva: 2022.11.14 08:44

Stroke után a páciens hirtelen szembesül a képességei hanyatlásával, elvesztésével, míg a progresszív lefolyású demencia esetén, a kép fokozatosan bontakozik ki. Mindkét helyzetnek megvan a maga nehézsége, megpróbáltatást jelent a betegnek és a családjának egyaránt, de a jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, illetve a demenciával járó folyamatok lassítására. Ezekről a lehetőségekről beszélt Vincze Judit, a Neurológiai Központ neuropszichológusa.

Stroke után is fejleszthetők a képességek

Stroke és demencia esetén is sokat segíthet a neuropszichológus.A stroke utáni tünetek attól függően alakulnak ki, hogy melyik agyterületet érintette a központi idegrendszerben kialakuló vérzés vagy érelzáródás. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a féloldali bénulás, az izomerő jelentős csökkenése, a beszédzavar, a mozgáskoordinációs zavarok, az érzészavarok, látásproblémák (ezen belül főként látótérkiesések), de érintheti a stroke az észlelési- és érzékelési képességet, a gondolkodást, a hangulati, érzelmi életet, és az alkalmazkodást is.
Minden sérült képesség fejleszthető valamilyen szinten, a beszédfejlesztés például klasszikusan logopédus feladata, a mozgás, járás fejlesztése a gyógytornászé. A több szakemberből álló rehabilitációs team-ben a neuropszichológus a kognitív képességek fejlesztésével és a pszichés problémák kezelésével foglalkozik.

Ezért szükséges a neuropszichológiai kezelés

- Gyakoriak a kognitív sérülések, a figyelem, a koncentráció, az emlékezet, a percepció, ezen belül is a téri-vizuális észlelés bizonyos tipikus deficitjei. Utóbbiak közül legjellegzetesebb a neglekt, ami nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a páciens a látótér bal oldalát figyelmen kívül hagyja. Jellemzően jobb féltekei sérülés esetén jelentkezhet az említett zavar. A neglektesek nem vezethetnek, hiszen már csak egy zebrán való átkelés is veszélyes lehet számukra. Éppen ezért lehet szükséges egy neuropszichológus véleménye arról, hogy a stroke-on átesett beteg vezethet-e például a jövőben – ismerteti Vincze Judit.
A stroke következményeinek pszichés oldalát tekintve kiemelendő, hogy gyakran a képességstruktúra olyan szinten változik meg, hogy a korábbi életvitel részben vagy teljes egészében lehetetlenné válik. Ennek feldolgozása nehéz folyamat, esetleges elakadásokkal. Amennyiben reménytelenség, céltalanság, bizonytalanság, üresség érzés veszt erőt az érintett személyen, érdemes neuropszichológus segítségét kérni a veszteségek feldolgozásához, az aktuális képességek megismeréséhez, új életcélok találásához.

Minél előbb kezdődik a terápia, annál eredményesebb lehet

A neuropszichológiai kezeléssel a fizikai és a lelki támogatás is elérhető.Szerzett agysérüléseknél, tehát például stroke után, annál eredményesebb lehet a kezelés, minél előbb kezdődik meg a terápia, legfeljebb fél-egy évvel a sérülés után.  A sérült agyterület ugyanis némileg „újjá tudja építeni” magát, illetve a környező agyterületek „át tudják venni” a funkcióit – ez a csodálatos lehetőség pedig az agy plaszticitásának köszönhető.
- Amikor bezárul ez a bizonyos időablak, akkor is van lehetőség a fejlesztésre, de akkor már kevésbé az agy plaszticitására tudunk támaszkodni, inkább kompenzációs lehetőségek kialakítását tudjuk segíteni– mondja a neuropszichológus. - Demencia esetén is sokat lehet tenni azért, hogy a beteg ne veszítse el olyan ütemben a képességeit, mint ahogy terápia nélkül ez történne.  Ez pedig jelentős életminőségbeli javulást jelent mind az érintett, mind a környezete számára. 
Mind stroke, mind demencia esetén jellemző, hogy nem csak a beteg szenved, a családtagok pszichés és fizikai terhei is nőnek, a megszokott családi működés felborulhat, a feladatok újra osztására lehet szükség. Gyakran kimondatlan érzelmi feszültségek kísérik ezeket a folyamatokat. A kapcsolati és családi életben jelentkező nehézségek megoldásában történt elakadások esetén is érdemes neuropszichológus segítségét kérni.

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

  • Vincze Judit

  • Szakterületek:
    • Neuropszichológus
  • Specialitások:

    Neuropszichológiai tesztek és feladatok

    • Demencia szűrőtesztek
    • Absztrakció vizsgálata
    • Alapvető vizuális észlelés
    • Munkamemória
    • Emlékezet vizsgálata
    • Praxis vizsgálata
    • Exekutív funkciók
    • Nyelvi funkciók vizsgálata
    • Ellátás 16 éves kortól

    Mentális állapotfelmérés és neuropszichológiai terápia  

    • Organikus agyi betegségek neuropszichológiai vizsgálata,  mentális állapot felmérése és problémák kezelése (figyelem, emlékezet, gondolkodás, érzelemszabályozás stb.)
    • Kognitív képességek rehabilitációja, kompenzációs technikák kialakítása

    Gyermekeknek:

    • Tanulási problémák okainak felderítése, terápiája
    • Specifikus tanulási zavarok vizsgálata
    • Kognitív funkciók fejlettségének felmérése 

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

T.Címzett!

Segítséget szeretnék kérni a következőkhöz. Anyósom 82 éves és mindent elfelejt kb egy percen belül, régi dolgokra is egyre kevésbé emlékszik. Egy szem fia van(férjem) ,de lassan nem bírja elviselni, csak velem mennyével hajlandó beszélni. Mobiltelefont már nem képes kezelni kb 1 éve, van hogy elemlámpának akarja használni a zsebrádiót,stb. És ha valamit kérdezünk tőle, hogy evett e stb. agresszívvé válik és csak én tudom lenyugtatni.Emberek közé nem szívesen megy, azt mondja nem szereti az embereket! Viszont ha megy valaki hozzá és kb 10-15 percig tartózkodik ott ,az első percekben egészen jól tudja palástolni feledékenységét. Szeretném elvinni neurológushoz, vagy pszichiáterhez,de nem tudom mivel vegyem rá mert attól fél"hogy valahova bedugjuk", hiába mondom, hogy segítség kell neki, és nem szeretnénk sehova se bedugni.Gyógyszereit is adagolni kell, mert képtelen rá.Főzni, sütni nagyon jól tudott, de sajnos sütni teljesen képtelen, főzni csak az igen egyszerű dolgokat képes megcsinálni.
Segítségét,tanácsát előre is köszönöm.

Dr. Füzesséry Judit
Dr. Füzesséry Judit neurológia
Tisztelt Kérdező!

A levelében ismertetett panaszegyüttes legvalószínűbb magyarázata időskori demencia, de egyéb lehetséges okok is felmerülnek. Mindenképpen szükséges neurológiai és képalkotó vizsgálat (koponya CT, MRI) elvégzése.
Ezek ismeretében tudunk terápiát javasolni. Tekintettel a beteg jelen állapotára, az okok tisztázásáig a beteg állandó felügyeletet igényel. A beteg együttműködését úgy lehetne megszerezni, hogy hivatkozzon egy olyan szűrővizsgálatra, amire minden idős embernek szüksége van. Előzetes időpont-egyeztetés után keddenként délelőtt a rendelkezésére állok a Neurológiai Központban.

Tisztelettel:
Dr Füzesséry Judit

Kapcsolódó oldalak

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel