Mi az a csendes migrén? Aura jelenségek fejfájás nélkül
A csendes migrén egy viszonylag ritka jelenség, és arra utal, hogy a migrén fejfájás nélkül jelentkezik. Vagyis tünet lehet minden aurajelenség, a látási jelenségektől a zsibbadásig, beszédzavarig, csak éppen az erős fejfájás nem kíséri mindezt. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa szerint a legfontosabb ebben az esetben a triggerek beazonosítása, és a megfelelő időben alkalmazott gyógyszer is segíthet.
Csendes migrén – amikor nincs kínzó fejfájás
Az erős, lüktető fejfájás a migrén vezető tünete, de a migrénes betegek kb. 5%-a azt tapasztalja, hogy bár a kínzó aurajelenségek jelen vannak, a fejük mégsem fáj. Gondolhatnánk, hogy ez nyilván egyfajta könnyebbséget jelent, de az igazság az, hogy a csendes migrén a fejfájással járó migrénhez hasonlóan nagyon kellemetlen lehet, akár el is lehetetlenítheti a mindennapos tevékenységet. A tünetek ugyanis az alábbiak lehetnek:
- Látási jelenségek: ez a leggyakoribb tünet, és azzal jár, hogy a beteg éles fényeket, hullámos vagy szaggatott vonalakat, villogó pontokat lát. Ezek a fények, pontok, villanások a látómező közepén indulnak és a szélek felé terjednek. Időnként akár vakfoltok (scotoma) is kialakulhatnak.
- Zsibbadás, bizsergés: a paresthesiának nevezett érzetek az egyik kézből indulhatnak és kiterjedhetnek az karokra, az arcra, az ajkakra, a nyelvre.
- Beszédzavar (aphasia): a csendes migrén során nehézségek a szavak megformálásában, akadozó beszéd, kihagyás, hezitáció, megnevezési, szótalálási zavar.
- Fülcsengés (tinnitus): a páciens csengő, zümmögő hangot hallhat.
- Szédülés: a beteg úgy érezheti, forog a világ körülötte, esetleg ő maga forog, és közel van az ájuláshoz.
Mivel a csendes migrén tünetei hasonlatosak lehetnek egyes vészhelyzetek, például a TIA tüneteihez, ha az ilyen jellegű panaszok hirtelen, erősen jelentkeznek, és nem ismertek, mentőt kell hívni.
Mi okozhatja a csendes migrént?
A kutatók az aurás migrén jelenségét jellemzően a cortical spreading depression (CSD) jelenséggel magyarázzák, ami nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az agykéregben lévő agysejtek hullámokban hiperaktívvá, majd inaktívvá válnak, és ez magyarázza a lüktető jelleget és a fizikai aktivitás által kiváltott tünetfokozódást. A szakemberek úgy vélik, hogy részben genetikai mutációk okozhatják a CSD-t, részben pedig bizonyos triggerek is kiválthatják a csendes migrént. Ezek főként az alábbiak:
- érzelmi stressz,
- hormonális változások,
- alvászavarok, alvási szokások megváltozása,
- időjárási viszonyok változása,
- erős fénynek, hangos zajoknak vagy erős szagoknak való kitettség.
Előfordulhat, hogy a csendes migrént, a fejfájással járó migrénhez hasonlóan úgynevezett prodroma, vagyis bevezető tünetek jelezhetik előre (bár ez nem minden esetben van így). Ilyen prodromális tünet lehet például a roham előtt akár 24 órával jelentkező irritabilitás, kimerültség, ásítozás, gyakori vizelés, alvászavar, hányinger, bizonyos ételek utáni sóvárgás, koncentrációs nehézségek, fény- és hangérzékenység, nyakfájdalom, merevség.
Ezek a kezelés és megelőzés lehetőségei
- A csendes migrénnel ugyanúgy orvoshoz kell fordulni, mint a hagyományos migrénnel – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. - A kivizsgálás is hasonlóan néz ki, nagy hangsúlyt helyezve arra, hogy kiderítsük, vannak-e konkrét kiváltó ingerek a háttérben. Ezért rákérdezünk többek közt arra, mit evett, ivott a páciens a roham előtt, mit csinált, esetleg stresszesnek érezte-e magát. Ha sikerül már a prodromális tüneteket is beazonosítani, az ekkor alkalmazott gyógyszerrel akár megelőzhető lehet a súlyosabb roham kialakulása. Ugyanakkor elrendelhetünk rohamoldó és megelőző gyógyszeres kezelést is, de sajnos ezek nem olyan hatékonyak, mint a fejfájással járó migrénnél.
Mindemellett a páciensek az életmódjukkal is tehetnek a megelőzésért, például azzal, hogy elsajátítják a stresszkezelés testhezálló módozatait, sok vizet isznak, nem hagynak ki étkezéseket és nyakfájdalom esetén masszázzsal, melegítő párnával próbálják oldani a merevséget.
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés neurológiai vizsgálatra
Téma szakértője
-
Dr. Para Szabolcs
-
Szakterületek:
- neurológus
-
Specialitások:
- szédülés
- fejfájás, migrén botox kezelése
- végtagzsibbadás, fájdalom
- Parkinson kór
- epilepszia
- ENG vizsgálat
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
- Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
- Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
- Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.
Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)
Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available
Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!
Orvos válaszol
Több hónapja küzdök lábzsibbadással, 25 éves lány vagyok. A háziorvosom gyakorlatilag semmilyen információval nem szolgál, hová is menjek ilyen panasszal. Az utóbbi pár hétben mondhatni súlyosbodott. Eddig csak akkor zsibbadt, amikor feküdtem, mindegy volt hogy háton, hason, oldalt. Azonban mostmár ülés közben, illetve álló helyzetben is jelentkezik ez a probléma. A bal lábszáramban kezdődik, majd egészen felmegy a combomba. Tudna segíteni milyen vizsgálatok lennének szükségesek ahhoz, hogy kiderül jön mi okozza ezt?
Válaszát előre is köszönöm!
Mindenképpen szükség lesz egy fizikális vizsgálatra majd ezután valószínű, hogy szükség lesz lumbális MR és ENG vizsgálatra is, hogy kiderítsük mi okozza ezeket a panaszokat.
Ha gyorsabban szeretne vizsgálatra menni, javasolom, kérjen időpontot a Neurológiai Központunkba egy szakorvosi kivizsgálásra!
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alaposság
További véleményekA Doktor úrnál alaposabb, körültekintőbb orvossal még nem találkoztam! Alaposan kikérdezett a panaszaimról, és gondosan határozta meg a további teendőket.