
Migrén terhesség alatt - mit lehet tenni?
A várandósság alatt, sőt már előtte is felmerülhet a migrénes kismamákban, hogy mit tehetnek egy-egy roham ellen, amivel nem ártanak a magzatnak. A jó hír az, hogy a terhes nők nagyobb része azt tapasztalja, hogy a kilenc hónap alatt kevésbé van jelen az életükben a migrén, a rossz hír viszont, hogy ez nem mindenkire igaz. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa iránymutatással szolgált az érintetteknek.
Az aurás migrén gyakrabban jelentkezik terhesség során
A terhességük előtt is migréntől szenvedő nők 50-80%-a a tünetei enyhülését tapaszalja a várandósság során. Azonban a kismamák 15-20%-a nem érzékel javulást, különösen, ha ún. aurás migrén van nála jelen. (Az aurás migrén során a jellegzetes, erős, lüktető fejfájást látászavarok, jelenségek, zsibbadás, érzészavarok, más neurológiai érzetek is kísérik.)
- Ilyenkor természetesen felmerül a kismamákban, vajon mit vethetnek be a migrén ellen, ami mellett biztonságban van a baba is, illetve, lehet-e a migrén olyan veszélyes, hogy azonnali ellátást igényeljen – mondja Para doktor. – Szeretném megnyugtatni a várandós nőket: a terhesség során jelentkező fejfájás, akár migrén az esetek döntő részében nem jelent veszélyt sem a magzatnak, sem a kismamának, de természetesen lehetnek ritka kivélek. Mindenesetre minél előbb orvoshoz kell fordulni, ha a kismamának nagyon súlyos fejfájása van, ami nem múlik el, ha a fejfájás mellé magas vérnyomás társul, vagy ha látászavarok is felmerülnek.
Mi okozhat migrénes rohamot a terhesség alatt?
A migrénnek alapvetően van egy genetikai alapja, ami azt jelenti, hogy egyes családokban öröklődik a hajlam. Ugyanakkor vannak bizonyos triggerek, amelyek kiváltják a konkrét rohamokat, amelyek közül a nőknél a legjellemzőbb a hormonszintek, különösen az ösztrogénszint fluktuációja. Éppen emiatt a kismamák főképp az első trimeszterben tapasztalhatják a rohamokat, amikor még nem stabilizálódtak a hormonszintek. Ehhez járul még hozzá a vér megnövekedő volumene, ugyanis az agyban lévő erek is kitágulhatnak, ami nyomást helyezhet az érzékeny idegvégződésekre – ez pedig elvezet a fájdalomhoz.
Van jónéhány olyan trigger is, amely terhességben és azon kívül is kiválthat migrénes rohamot. Ilyen többek közt:
- az elégtelen alvás,
- a kezeletlen stressz,
- a dehidráció (Kismamáknak napi kb. 2.4 liter folyadékot érdemes inni. Praktikus ezt lefekvés előtt néhány órával befejezni, hogy az éjszakai vizelési inger miatt ne kelljen felébredni.),
- bizonyos élelmiszerek (főként csokoládé, érlelt sajtok, nátrium-glutamát tartalmú élelmiszerek, bor – utóbbit egyébként is érdemes kerülni a várandósság alatt),
- erős, intenzív fényhatás,
- erős szagok, illatok,
- időjárás változások.
Milyen biztonságos kezelési formák léteznek kismamáknak?
Para doktor szerint teljesen természetesen, hogy a kismamák alaposan meggondolják, mit visznek be a szervezetükbe és mitől tartózkodnak. A migrén azonban olyan fájdalmat jelent, amitől mindenki szabadulni szeretne, ezért érdemes először a gyógyszermentes lehetőségeket kihasználni.
Ismerjük meg a triggereket! Ha valaki tudja, hogy a kiszáradásra, a rendszertelen étkezésre vagy bizonyos élelmiszerekre reagál fejfájással, a terhesség során különösen érdemes ezektől tartózkodnia.
- Próbálkozzunk a hideggel és a meleggel! Ajánlatos lehet kitapasztalni, hogy segít-e egy hideg borogatás a homlokon vagy egy melegítő párna a nyakra helyezve.
- Tartózkodjunk sötétben! A legtöbb migrénesnek segít a sötét, csendes szoba, ezt mindenképpen érdemes szem előtt tartani.
- A gyógyszereket illetően a kismamákban sok az ellenérzés, az intenzív fájdalom ellen azonban fel kell lépni. Szakmai szervezetek szerint migrén esetén még terhes nők is alkalmazhatják az acetaminophen és a metaclopramide hatóanyagú gyógyszereket, és bizonyos körülmények közt beválhatnak a triptánok és a nem szteroid gyulladáscsökkentők. Erről azonban csak az orvos dönthet megfelelő mérlegelés után – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. – A legfontosabb, hogy a kismama tájékoztassa a kezelőorvost az állapotáról, amikor kidolgozzák a migrén kezelési tervet!
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés migrén kivizsgálására
Téma szakértője
-
Dr. Para Szabolcs
-
Szakterületek:
- neurológus, fejfájás specialista
-
Specialitások:
- szédülés
- fejfájás
- migrén botox kezelése
- végtagzsibbadás, fájdalom
- ENG vizsgálat
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
- Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
- Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
- Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.
Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)
Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available
Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!
Orvos válaszol
Több hónapja küzdök lábzsibbadással, 25 éves lány vagyok. A háziorvosom gyakorlatilag semmilyen információval nem szolgál, hová is menjek ilyen panasszal. Az utóbbi pár hétben mondhatni súlyosbodott. Eddig csak akkor zsibbadt, amikor feküdtem, mindegy volt hogy háton, hason, oldalt. Azonban mostmár ülés közben, illetve álló helyzetben is jelentkezik ez a probléma. A bal lábszáramban kezdődik, majd egészen felmegy a combomba. Tudna segíteni milyen vizsgálatok lennének szükségesek ahhoz, hogy kiderül jön mi okozza ezt?
Válaszát előre is köszönöm!
Mindenképpen szükség lesz egy fizikális vizsgálatra majd ezután valószínű, hogy szükség lesz lumbális MR és ENG vizsgálatra is, hogy kiderítsük mi okozza ezeket a panaszokat.
Ha gyorsabban szeretne vizsgálatra menni, javasolom, kérjen időpontot a Neurológiai Központunkba egy szakorvosi kivizsgálásra!
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Empátia
További véleményekA Doktor úr nagyon figyelmes! Gondosan megvizsgált és érthető magyarázatot kaptam az állapotomról is! Szaktudása mellett kiemelném azt az empátiát, amivel felém fordult!