Nem vált be a migrénre rendelt gyógyszer? A Botox segíthet!

Nem vált be a migrénre rendelt gyógyszer? A Botox segíthet!

Dr. Para Szabolcs Módosítva: 2025.03.27 10:20

A migrén egy nagyon nehezen kibírható fejfájástípus, amely a páciens egész életére rányomhatja a bélyegét. Ezért aztán nagy csalódást jelenthet, ha a rendelt gyógyszerek nem úgy hatnak, ahogyan az remélhető volt, esetleg a mellékhatásaik miatt nem komfortos szedni azokat. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa, fejfájás specialista az ilyen esetekben is alkalmazható Botox-kezelésre hívta fel a figyelmet, ami e tekintetben gyógyító célokat szolgál.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Szabolcs

I. kerület - Széna téri rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16.

Migrén vagy egyszerű fejfájás? Nem mindegy!

Nem vált be a migrénre rendelt gyógyszer? A Botox segíthet! - Neurológiai KözpontA migrén előfordulása a teljes népességre vonatkoztatva 8-12%, vagyis körülbelül minden tizedik ember életét befolyásolja ezt a kínzó fejfájás. A fő különbség a migrén és a többi fejfájástípus közt, hogy a migrén egy jelentős életminőség romlást okozó probléma, ami a munkaképtelenség gyakori oka is. A migrén elsősorban a 20-50 év közti nőket érinti és az elsődleges vagy önálló fejfájások közé tartozik, ami azt jelenti, hogy nem áll más, fejfájást okozó betegség a hátterében.
- A migrén nagyon jellegzetes tünetekkel rendelkezik, ugyanis többnyire a fej egyik oldalán jelentkezik a pulzáló fájdalom, egy tízes fájdalompontozó skálán 6-9-es erősségű, fizikai aktivitás hatására fokozódik, gyakori velejárója a hányinger, a hányás, a fény-túlérzékenység, órákon, vagy akár 1-2 napon át is tarthat és az esetek harmadában aura jelenségek is megelőzhetik – foglalja össze Para doktor.

Mi történik, ha megszületik a migrén diagnózisa?

Az anamnézis felvételekor a neurológus rákérdez a lehető legtöbb körülményre: milyen gyakran fordul elő, mikor kezdődött, alváskor is jelentkezik-e, milyen erős, hol érzi a fájdalmat a páciens, milyen a jellege, vannak-e kiváltó, súlyosbító vagy enyhítő tényezők. Jellemzően - az akut és bizonyos speciális esetek kivételével - fejfájásos panasz esetében MR vizsgálatot is szokás végezni, amelyre azonban nem feltétlenül kerül sor, ha típusos migrénről van szó, amely hosszú ideje fennáll, jellegében, gyakoriságában nem változik, és nem kapcsolódik mellé epilepsziás roham vagy fokális neurológiai tünet.
– Ha megállapítjuk, hogy migrénről van szó, két lehetőségünk van: a roham esetén alkalmazandó és a megelőző kezelés – ismerteti a neurológus. - Az első esetben a cél a kezdődő, vagy már fennálló fájdalom és a kísérő tünetek csökkentése. Megelőző kezelést pedig akkor javaslunk, ha gyakrabban vagy erősebben jelentkeznek a rohamok, ugyanis ezeket a gyógyszereket rendszeresen kell szedni. Azonban ahogy minden gyógyszernél, a migrénre rendelt szereknél is előfordulhat, hogy nem hatnak olyan mértékben, ami várható, vagy olyan mellékhatásokkal járnak, amelyeket megviselik a páciens. Ilyenkor érdemes alternatív megoldást keresni.

Migrénnél beválhat a Botox-kezelés

Botox-terápiával kezelhető a krónikus migrén. - Több, mint 12 éve elérhető Magyarországon a migrénre alkalmazott Botox-kezelés, tehát már jelentős tapasztalat birtokában alkalmazzuk ezt az eljárást krónikus migrén esetén – ismerteti dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa, fejfájás specialista. – Vagyis, ha valaki nem csak alkalmi migrénes rohamokkal küzd és valamilyen oknál fogva nem vált be vagy nem alkalmazható nála az adott gyógyszeres kezelés, a Botox még mindig segíthet, mind a rohamok számának csökkentésében, mind azok enyhítésében.
Ebben az esetben a Botox-injekciókat kúraszerűen kell alkalmazni, ugyanis a fej és a nyak területére injektált exotoxin nevű anyag rendszeresen alkalmazva csökkenti azt a feszültséget, görcsösséget az adott izmokban, ami kiváltója lehet a migrénes rohamoknak. Az esetek többségében már néhány héten belül érezhető a pozitív hatás és ha 12 hetente megismétlik a kezelést, akár tartósan is meg lehet szabadulni az életminőséget jelentősen rontó migrénes fejfájástól. 

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

 

 

 

 

Téma szakértője

  • Dr. Para Szabolcs

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.

     

    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)

    Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available

    Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!

Orvos válaszol

Kedves Doktor úr!

Bizonyos időközönként előfordul nálam szédülés, ami jellemzően pár óráig tart maximum, majd egyszer csak elmúlik. Általában akkor jelentkezik, ha gyorsan mozdítom a fejem, de vezetés közben is jelentkezett már. Nem tudom lehet-e összefüggés, de migrénem is van.

Mi okozhatja? Mit tehetnék ellene?

Előre is köszönöm! Réka

Dr. Para Szabolcs
Dr. Para Szabolcs neurológia
Kedves Réka!

A szédülésnek rengeteg oka lehet, neurológiai, belgyógyászati, fül-orr-gégészeti hogy csak egy párat említsek. Annak érdekében, hogy ezt jobban be tudjuk határolni szükség lesz egy fizikális vizsgálatra, valamint egy koponya képalkotásra is szükség lehet. A leírtakból jóindulatú pozicionális szédülésre (BPPV) gondolok de vannak migrén típusok, amihez szédülés is társulhat.
Ahhoz, hogy kezelni tudjuk a szédülést először meg kell találjuk az okát, ehhez azonban szakorvosi vizsgálat szükséges!

Várjuk szeretettel rendelőnkben!

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Körültekintő

Számomra fontos, hogy az orvosom körültekintően vizsgáljon meg; a Doktor úrnál ebből nem volt hiány! Éreztem, hogy figyel rám, rendkívül részletesen kérdezett ki! Teljes a bizalmam, csak ajánlani tudom!

További vélemények

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel