
Perifériás neuropátia tünete is lehet a kéz és a láb zsibbadása
A kar és a láb számos okból zsibbadhat, például egy ártatlan „elalvás” is okozhat ilyen tünetet. Dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a zsibbadás visszatérően jelentkezik, akár komolyabb probléma, perifériás neuropátia is állhat a háttérben.
Zsibbadás: a perifériás neuropátia vezető tünete
Perifériás neuropátiáról akkor lehet beszélni, ha a központi idegrendszeren kívüli idegrostok károsodása miatt nem megfelelő a kommunikáció az idegrendszer és az egyes testrészek közt. Olyan tünetek utalhatnak erre a problémára, mint a végtagokban jelentkező zsibbadás, bizsergés, vagy akár érzéskiesés. Ez utóbbi azt jelenti, hogy nem, vagy kevésbé érzi a fájdalmat, a hőt az adott testrészen. Előfordulhat az is, hogy a karokban, lábakban érez olyasmit a páciens, ami valójában nem létezik. Ha az idegek tovább károsodnak, izomgyengeség is társulhat a tünetekhez, ami idővel akár izomsorvadást is eredményezhet. Ekkor már előrehaladott neuropátiáról beszélhetünk, amit semmiképp sem érdemes megvárni, és már az első tüneteknél orvoshoz kell fordulni.
A perifériás neuropátia számos ok miatt kialakulhat
Ha a zsibbadás, bizsergés, érzéskiesés többször vagy tartósan jelentkezik, mindenképpen utána kell járni, mi okozza. Többek közt az alábbi betegségek, állapotok jöhetnek szóba:
- Egyes traumák során bekövetkezhet olyan idegsérülés, ami hosszabb távon neuropátiát okoz.
- Mérgezés, fertőzés, becsípődés vagy egyéb ok következtében is károsodhatnak úgy az idegek, hogy a végtagok zsibbadni, bizseregni kezdenek.
- Érszűkület vagy perifériás-artériás betegség is okozhat vérkeringési zavart, ami ilyen tüneteket okoz.
- Cukorbetegség, autoimmun betegségek vagy alkoholizmus miatt is kialakulhat idegkárosodás, megjelenhetnek a polineuropátiák.
- Többek közt a niacin (más néven nikotinsav, B3 vitamin) hiánya, de B1 és a B12-vitamin hiány is okozhat ilyesmit.
- Az idegrendszert is érintő vírusos (például övsömör) és bakteriális fertőzések (például Lyme-kór) is okozhatnak zsibbadást.
- Olyan betegségeknek is utána kell járni, mint a pajzsmirigy alulműködés, daganatos betegségek, sclerosis multiplex vagy a Parkinson-kór.
- A kivizsgálás során az is kiderülhet, hogy más, ritkább oka van a végtagokban jelentkező zsibbadásnak, érzéskiesésnek. Tekintetbe kell venni az esetleges gyógyszer mellékhatást, a nyugtalan láb szindrómát, a hiperventillációs szindrómát és a pszichés okokat sem – hangsúlyozza dr. Jakab Gábor PhD, a Neurológiai Központ neurológusa. – Vagyis az egyszerűbben diagnosztizálható betegségeken túl a zsibbadás kivizsgálása sokszor összetett feladat, amelybe akár több szakterület képviselőit be kell vonni, az ortopédustól a reumatológusig.
A diagnózishoz többféle vizsgálat is szükséges lehet
- A kivizsgálásnál meg kell állapítani, pontosan melyik testrész vagy testrészek az érintettek, és milyen tünetek jelentkeznek. Az okot a tünetből kiindulva kell megkeresni, eldönteni, hogy a központi idegrendszer vagy a perifériás idegrendszer problémája, illetve károsodása okozza-e. A diagnózishoz széles körű fizikális vizsgálatok, többek közt hő- és fájdalomérzet-vizsgálat, illetve akár képalkotó diagnosztikai vizsgálatok is szükségesek lehetnek - ismerteti Jakab doktor. - A panasz megszüntetéséhez a hátterében meghúzódó alapbetegséget is kezelni kell. Például ha a betegség hátterében pajzsmirigy-működési zavar áll, akkor segíthet annak kezelése, a cukorbetegségnél természetesen a vércukorszintet kell rendben tartani, míg a hiányállapotoknál megoldást jelenthet a hiányzó anyag pótlása. Magát a perifériás neuropátiát azonban tünetileg is lehet kezelni. Ennek egyik legfontosabb eszköze a torna, az izmok folyamatos erősítése. Az idegek ugyan regenerálódhatnak, de a neuropátia általában inkább csak karban tartható, a romlás lassítható vagy megállítható, tüneti kezelésre a későbbiekben is szükség lesz.
Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés neurológiai kivizsgálásra
Téma szakértője
-
Dr. Jakab Gábor PhD
-
Szakterületek:
- neurológus
-
Specialitások:
- sclerosis multiplex
- stroke utáni másod szakvélemény
- TIA utáni másod szakvélemény
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelés típusa:
Személyes, rendelői vizit
A Főorvos úr rendelésére átmenetileg nem elérhető!
Orvos válaszol
Több hete (2-3) van a végtatgjaimban, főleg a lábaimban térdtől lefelé bizsergő érzés. Nem rendszeres, van olyan nap amikor szinte alig érzem, van amikor többször előjön. Nem megegyező oldalon, változó, hogy melyik láb vagy kar.
Nagyon félek, hogy valami komoly autoimmunbetegség a kiváltó oka.
Néha olyan érzés is társul hozzá, mintha izomlázam, izomfeszülésem lenne. Voltam a háziorvosnál, vérvételen minden rendben. 2 hét múlva van időpontom neurológiára, de már azon gondolkodom, hogy bemegyek a sürgösségire, hátha ott hamarabb kivizsgálnak, mert már lelkileg tönkretesz ez az állapot és az, hogy nem tudom mi ez, csak gyanakszom komoly betegségekre.
Mennyi az esélye hogy ez sclerosis multiplex vagy más komoly betegség?
Tudom vizsgálatok nélkül nehéz erre mit mondani.
Köszönöm a választ előre is.
Nyilván nehéz fizikális vizsgálat nélkül diagnózist mondani, de kevéssé valószínű, hogy sclerosis mutiplex betegségben szenvedne. Az SBO-ra való bemenetelt csak akkor javasolnám, ha állapota hirtelen romlik, egyébként úgy gondolom, megvárhatja a két hetes neurológiai időpontot.
Ha gyorsabban szeretne vizsgálatra menni, javasolom, kérjen időpontot a Neurológiai Központunkba.
Üdvözlettel. Dr. Vida Zsuzsanna
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Alapos
További véleményekNagyon elégedett voltam dr. Jakab Gábor PhD orvosi szakértelmével es alaposságával! Ajánlom másnak is!