Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Dr. Para Szabolcs Módosítva: 2024.10.03 18:45

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa ennek jelentőségére és lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Ismerjük fel a stroke-ot!

A stroke (régi nevén agyvérzés vagy szélütés) felismerése döntő jelentőségű, hiszen minél előbb megkapja a beteg a megfelelő ellátást, annál jobbak a felépülés esélyei, annál hatékonyabb lehet a rehabilitáció. Ha tehát valakinél az alábbi tünetek jelentkeznek, azonnal mentőt kell hívni:

  • Gyengeség vagy bénultság az arcon, a karon vagy a lábon – jellemzően csak az egyik oldalon. (Feltűnő jel a féloldalas mosoly, vagy ha a nyelv csak az egyik oldalra kinyújtható. Ugyanilyen diagnosztikus jel, ha az érintett mindkét karját megpróbálja felemelni, de az egyik nem, vagy csak gyengébben emelkedik.)
  • Beszéd-, illetve megértési zavar, látászavarok, összezavarodottság.
  • Egyensúlyzavar, járási nehézségek. (Meg kell kérni az érintettet, hogy sétáljon egyenesen, és ha ez nem megy, stroke-ra lehet gyanakodni.)
  • Erős, ismeretlen eredetű fejfájás.

Ki segíthet a stroke lezajlása után?

Stroke után neurológus irányítja a rehabilitációt.Az akut kezelést követően a legfontosabb, hogy a lehető leghamarabb kezdetét vegye a rehabilitáció, mert a szervezet a stroke utáni első néhány hónapban a leginkább fogékony a különböző terápiákra.
- Szerzett agysérüléseknél, tehát például stroke után, annál eredményesebb lehet a kezelés, minél előbb kezdődik meg a terápia, legfeljebb fél évvel a sérülés után. A sérült agyterület ugyanis némileg „újjá tudja építeni” magát, illetve a környező agyterületek „át tudják venni” a funkcióit – köszönhetően az agy plaszticitásának – ismerteti dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. – A rehabilitáció mindig több szakember feladata, akiket a neurológus fog össze. A sérült képességek, készségek természete szerint szükség lehet logopédusra, gyógytornászra és neuropszichológusra is. 

Miben érhető el segítség?

  • Logopédia: ha a stroke után a betegnek a nyelvhasználattal, az írással, számolással, olvasással, önmaga kifejezésével vannak gondjai, a logopédus megvizsgálja, milyen súlyos a károsodás, mely területek épek és milyen kompenzáló, fejlesztő stratégiák lehetségesek. A logopédiai terápia során ajak és nyelvgyakorlatokkal stimulálják a beszédben résztvevő izmokat, a szakember célja, hogy a páciens minél magabiztosabban és a környezete számára is érthetően tudjon kommunikálni. Ez azonban nem biztos, hogy ugyanazon a szinten fog megvalósulni, mint a stroke előtt.
  • Gyógytorna: a mozgást, a tapintást gyógytornával és különféle gyógyászati segédeszközök A stroke után segíthet a neurológus, logopédus, a gyógytornász.használatával fejlesztik. Végtagbénulás, tartós izomgörcs esetén az is megesik, hogy botox-injekciót használnak a mobilizálás elérése érdekében. Ma már számos korszerű gép, eszköz is támogatja a talpra állást, az érzékelés javítását.
  • Neuropszichológia: a neuropszichológus a kognitív képességek fejlesztésével és a pszichés problémák kezelésével foglalkozik. Stroke után gyakoriak a kognitív sérülések, a figyelem, a koncentráció, az emlékezet, a percepció, ezen belül is a téri-vizuális észlelés bizonyos tipikus deficitjei. Utóbbiak közül legjellegzetesebb a neglekt, ami nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy térérzékelési probléma miatt a páciens a látótér bal oldalát figyelmen kívül hagyja. Jellemzően jobb féltekei sérülés esetén jelentkezhet az említett zavar. A neglektesek ezért nyilvánvalóan nem vezethetnek, hiszen az kifejezetten veszélyes lenne. Éppen ezért lehet szükséges egy neuropszichológus véleménye arról, hogy a stroke-on átesett beteg vezethet-e például a jövőben.  
    A stroke következményeinek pszichés hatásai is vannak: ha ugyanis a képességstruktúra olyan szinten változik meg, hogy a korábbi életvitel részben vagy teljes egészében lehetetlenné válik, azt nagyon nehéz feldolgozni. Amennyiben reménytelenség, céltalanság, üresség érzés veszt erőt az érintett személyen, akkor is érdemes neuropszichológus segítségét kérni a veszteségek feldolgozásához, az aktuális képességek megismeréséhez, új életcélok találásához.

Para doktor összefoglalásként hangsúlyozza, hogy a stroke okozta károsodások lehetnek enyhék, közepesek vagy súlyosak, azonban a betegek állapota a kiindulási ponttól néhány hónapon át jelentősen javítható. Éppen ezért, a stroke utáni rehabilitációt nem szabad halogatni.

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

  • Dr. Para Szabolcs

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.

    Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available

    Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Több hónapja küzdök lábzsibbadással, 25 éves lány vagyok. A háziorvosom gyakorlatilag semmilyen információval nem szolgál, hová is menjek ilyen panasszal. Az utóbbi pár hétben mondhatni súlyosbodott. Eddig csak akkor zsibbadt, amikor feküdtem, mindegy volt hogy háton, hason, oldalt. Azonban mostmár ülés közben, illetve álló helyzetben is jelentkezik ez a probléma. A bal lábszáramban kezdődik, majd egészen felmegy a combomba. Tudna segíteni milyen vizsgálatok lennének szükségesek ahhoz, hogy kiderül jön mi okozza ezt?
Válaszát előre is köszönöm!

Dr. Para Szabolcs
Dr. Para Szabolcs neurológia
Kedves Nikolett!

Mindenképpen szükség lesz egy fizikális vizsgálatra majd ezután valószínű, hogy szükség lesz lumbális MR és ENG vizsgálatra is, hogy kiderítsük mi okozza ezeket a panaszokat.

Ha gyorsabban szeretne vizsgálatra menni, javasolom, kérjen időpontot a Neurológiai Központunkba egy szakorvosi kivizsgálásra!

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alaposság

A Doktor úrnál alaposabb, körültekintőbb orvossal még nem találkoztam! Alaposan kikérdezett a panaszaimról, és gondosan határozta meg a további teendőket.

További vélemények

Hírek

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt

A stroke ma már túlélhető, de a roham után szinte mindig a képességek károsodásával lehet számolni. A jó hír, hogy van lehetőség az elvesztett képességek fejlesztésére, helyettesítésére, ehhez azonban egy bizonyos időablakon belül meg kell kezdeni a rehabilitációt. Dr. Para ...
Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek

A fej hátsó részének fájdalma mögött többféle ok is meghúzódhat, a gyakori tenziós fejfájástól a ritkább occipitális neuralgiáig és a kiszáradásig. A diagnosztizálás nem mindig könnyű, de nagyon fontos, ugyanis ahogyan dr. Para Szabolcs , a Neurológiai Központ ...
Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK