Szédül? Ilyen vizsgálatokat kérhet a neurológus

Szédül? Ilyen vizsgálatokat kérhet a neurológus

Dr. Para Szabolcs Módosítva: 2025.01.14 08:39

A gyakori vagy akár rendszeresen előforduló szédülés olyan kellemetlen tünet, amelynek okát mindenképpen érdemes tisztázni, hiszen gyorsan orvosolható és súlyos betegség is állhat a hátterében. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a szédülés legismertebb négy típusára és a kivizsgálás lépéseire hívta fel a figyelmet.

Ez a szédülés 4 leggyakoribb típusa

  • A szédülés kivizsgálása neurológiai feladat.Vertigó: Amikor úgy érezzük, forog velünk a világ, és ez az érzés mozgásra, felülésre csak fokozódik, vertigóról beszélhetünk. Ez a jelenség sokszor igen súlyos, van, hogy hányinger, hányás is kíséri.
  • Presyncope: Ez gyakorlatilag az ájulás előtti állapot. A presyncope megnevezés arra a gyengeségérzésre utal, amelyet ájulás előtt érezhetünk, ezt a jelenséget azonban valódi eszméletvesztés nem követi. Ugyanakkor úgy érezhetjük, minden erőnk elhagyott, elsápadunk, esetleg hányingerünk lesz.
  • Egyensúlyvesztés: Amikor bizonytalannak érezzük a járást, egyensúlyzavart érzékelünk, és ezzel orvoshoz fordulunk, elképzelhető, hogy több szakorvos vizsgálatára lesz szükség, amíg pontos diagnózis születik.
  • Szédülékenység és bizonytalanság érzés: ez egy furcsa, lebegésszerű szédüléses állapot.

Ilyen vizsgálatokra lehet szükség a szédülés kivizsgálásához

  • Kikérdezés: a neurológiai kivizsgálás első lépése az alapos kikérdezés. Az orvos többek közt arra kérdez rá, melyek a panaszainak fő jellemzői, további tünetek társulnak-e mellé, mióta, milyen gyakran, milyen hosszan jelentkezik, tudja-e valamihez kötni, milyen alapbetegségei vannak, milyen gyógyszereket szed.
  • Általános fizikai vizsgálat: az orvos felméri a páciens állapotát, beleértve a vérnyomást, a pulzust és az egyensúlyt.
  • Neurológiai vizsgálat: olyan általános neurológiai teszteket végez el az orvos, mint a reflexek és az izomerő felmérése, a látás és a hallás ellenőrzése, a koordináció ellenőrzése.

További lehetséges vizsgálatok

  • A szédülés tüneteit fontos neurológussal kivizsgáltatni.Laborvizsgálatok: a neurológus rendelése szerinti értékeket kell ellenőrizni, például a vérszegénységnek, a vas- vagy nátriumhiánynak, fertőzéseknek kell utánajárni.
  • Vestibuláris vizsgálatok: az egyensúlyszervi vizsgálatok segíthetnek az egyensúlyproblémák és a belső fül rendellenességeinek diagnosztizálásában. Ide tartoznak a vestibuláris ideg elektrofiziológiai vizsgálatai vagy az egyensúlyszervi tesztek.
  • Képalkotó vizsgálatok: az MRI (mágneses rezonancia képalkotás) vagy a CT (számítógépes tomográfia) vizsgálatok segíthetnek az agy vagy a belső fül sérülésének vagy rendellenességeinek kimutatásában.
  • Egyéb specifikus tesztek: az orvos egyéb speciális teszteket is elrendelhet, például az Elektrokokleográfiát (ECoG), a videonystagmográfiát (VNG) vagy a kalorikus vizsgálatokat, amelyek az egyensúlyszervi rendszer működését értékelik.
  • További szakorvosi vizsgálatok: az is előfordulhat, hogy más szakorvosok – fül-orr-gégész, kardiológus, szemész, ortopédus, reumatológus, pszichiáter, pszichológus – bevonása is szükséges.

- A szédülés egy gyakori, de nehezen megfogható, leírható és sokszor nehezen is vizsgálható tünet, azonban a kivizsgálása és okának diagnosztizálása már csak azért is elengedhetetlen, mert ugyan ritkábban, de súlyosabb neurológiai betegségek, például stroke, Parkinson-kór és szklerózis multiplex is felfedezhetők a szédülés hátterében – hangsúlyozza dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa. - A kivizsgálásra azonban nincs univerzális protokoll, mivel az okok sokféle lehetnek. A beteg panaszai és az anamnézis alapján választjuk ki a megfelelő vizsgálatokat és teszteket, majd ezekre építve állíthatjuk fel a diagnózist és a kezelési tervet.

Forrás: Neurológiai Központ (www.neurologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Para Szabolcs

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.

     

    Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)

    Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available

    Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr,

Tavasszal kezdődött a probléma éjszakai zsibbadással, karon, kézfejen, ujjakban. Erre kaptam Diclovit kapszulát ami az idegrendszert segíti. Mostanra már napközben is fáradtak a karjaim, finom mozgások nehezen mennek, erőtlennek érzem a kezem sokszor, izomfájdalmak is vannak de ez mind váltakozva a nap folyamán, de estére éjszakára a legroszabb mikor megpihen, néha apró izomrángásokat is érzek. Igyekszem erőltetni amennyire csak lehet az edzéssel és persze nyújtásokkal, de nem javul. Vérvétel és röntgen alapján minden rendben, neurológiai vizsgálatra várok. Ön szerint van okom aggódni a rettegett Als betegségtől a tünetek alapján?
Tisztelettel,
Petra

Dr. Para Szabolcs
Dr. Para Szabolcs neurológia
Kedves Petra!

Online felületen nehezen tudok érdemleges választ adni ALS kizárására viszont azt el tudom mondani, hogy ALS-ben nem jelentkezik zsibbadás, valamint fájdalom sem. Ezen túl egy neurológiai vizsgálat segít kideríteni, hogy panaszai idegi eredetűek vagy ortopédiai esetleg reumatológiai.

Uüdvözlettel

Dr,. Para Szabolcs

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alaposság

A Doktor úrnál alaposabb, körültekintőbb orvossal még nem találkoztam! Alaposan kikérdezett a panaszaimról, és gondosan határozta meg a további teendőket.

További vélemények

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel