Kézzsibbadás
A kézzsibbadás különböző területeken és eltérő módon jelentkezhet: jelentkezhet csak a jobb vagy csak a bal oldalon, előfordulhat csak az ujj vagy akár az egész kézfej zsibbadása is. Számos ok állhat a kézzsibbadás hátterében, a legkisebb problémától a legkomolyabbig, ezért rendkívül fontos, hogy ha Ön is kézzsibbadást tapasztal, forduljon mihamarabb szakemberhez.
Kézzsibbadás - Tartalom
A kéz beidegzésének rövid áttekintése
A kézzsibbadás hátterében álló okok
A kézzsibbadás hátterében álló kórképek
Kézzsibbadás lehetséges szövődményei
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
Kézzsibbadással kapcsolatos szolgáltatásaink
A kéz beidegzésének rövid áttekintése
A kéz beidegzése egy rendkívül összetett és jól szervezett rendszer, amely lehetővé teszi a különböző mozgások végrehajtását és az érzékelést. Az idegek felelősek az információk továbbításáért az agy és a kéz között, ami biztosítja a mozgást és az érzékelést.
- Brachialis plexus: Ez egy hálózatos struktúra, amelyet a nyaki és háti gerincvelői idegek alkotnak. A brachialis plexus ágai irányítják a váll, a kar és a kéz izmainak mozgását, valamint érzékelik a különböző ingereket.
- Ulnaris ideg: Ez az ideg a brachialis plexusból ered, és az alkar és a tenyér egy részét beidegzi. A kéz kisujjának és a gyűrűsujj külső részének érzékeléséért felelős.
- Medianus ideg: Ez az ideg szintén a brachialis plexusból ered, és az alkar és a tenyér egy részét idegzi be. Emellett a kéz hüvelykujjának, mutatóujjának, középső ujjának és a gyűrűsujj belső részének érzékeléséért és az apró kézizmok mozgásának egy részéért felelős.
- Radialis ideg: Egy másik ág a brachialis plexusból, ami a felkar, alkar és a kézfej részét beidegzi. Felelős a kéz és az ujjak hátsó részének érzékeléséért és a kéz hátsó izmainak mozgásáért.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
- Stroke után minél előbb el kell kezdeni a rehabilitációt
- Zsibbadás, izomgyengeség, izzadás? A perifériás neuropátia szerteágazó tünetei
- Kéz- karzsibbadás, gyengeség? Mellkaskimeneti szindróma is lehet
- Fejfájás a fej hátsó részén? Ilyen okai lehetnek
- Parkinson-kór – miért érinti gyakrabban a férfiakat?
Mit is jelent a kézzsibbadás?
A kézzsibbadás az idegekben vagy az idegrendszerben bekövetkező zavarok miatt jelentkezik. Az idegek olyan impulzusokat küldenek az agyba, amelyek érzékelik a tapintást, a hőt, a hideget, a fájdalmat stb. Amikor valamilyen az ideg a lefutása során valahol megsérül vagy kompresszió alá kerül, az információ átvitele zavart szenved, és ezáltal a kéz bizonyos részei zsibbadnak vagy érzéketlenné válnak.
A kézzsibbadása legtöbb esetben átmeneti jelenség, és a tünetek maguktól megszűnnek. Azonban ha a kézzsibbadás gyakran előfordul, vagy hosszú ideig tart, érdemes orvoshoz fordulni, hogy kiderítsék az okát, és szükség esetén kezelést kapjanak. Kapcsolódó cikkünk
Parkinson-kór – miért érinti gyakrabban a férfiakat?
Kézzsibbadás fajtái
A kézzsibbadás többféle típusa ismert, a kiváltó ok, a zsibbadás időtartama és lokációja szerint is lehet osztályozni. A kézzsibbadás ideje szerint az alábbi fő típusúak a gyakori kézzsibbadások.
- Időszakos kézzsibbadás: Ez a leggyakoribb típusú kézzsibbadás, amely általában rövid időre fordul elő, és általában az idegek vagy az erek átmeneti kompressziójával van összefüggésben. Ez lehet például a hosszabb ideig tartó ülés helytelen testtartással vagy a sok billentyűzetmunka miatt.
- Krónikus kézzsibbadás: Ez a fajta kézzsibbadás hosszabb időn keresztül fennáll, és általában az idegrendszeri vagy az érrendszeri problémák miatt jelentkezik. Az ilyen típusú kézzsibbadás gyakran fájdalommal és bizsergéssel is társul.
- Éjjelil kézzsibbadás: Előfordulhat az is, hogy a kézzsibbadás csak éjszaka jelentkezik. A leggyakoribb oka az alvási pozíció, amely nyomást gyakorol az idegekre, de okozhatja akár pajzsmirigy betegség is.
Az, hogy mikor és milyen típusú kézzsibbadás tapasztalható, segíthet a probléma azonosításában és a megfelelő kezelés kialakításában. A kézzsibbadás, akár kiterjedhet az egész karra is, ezzel tovább kellemetlenítve a hétköznapokat. Ha a kézzsibbadás sokáig fennáll vagy hátráltatja a mindennapi életében, fontos mihamarabb orvoshoz fordulni, hogy kiderítsék a pontos okát és megfelelő terápiát állítsanak össze.
A kézzsibbadás hátterében álló okok
A kézzsibbadás hátterében számos ok állhat. Amit fontos kihangsúlyozni, hogy a zsibbadás maga nem egy betegség, hanem egy tünet, ami más betegségek jelzője lehet. Ezért is nagyon fontos tisztázni azokat az okokat, amelyek a kézzsibbadás kialakulásához vezethetnek. A kézzsibbadás hátterében álló okok megegyeznek a karzsibbadás hátterében álló okokkal, ezekről részletesen ide kattintva olvashat.
Röviden, kézzsibbadás kialakulását okozhatja:
- Kompresszió: Az idegek összenyomásából, komressziójából adódóan érzészavar, kézzsibbadás is kialakulhat.
- Rossz testtartás okozta kézzsibbadás: Hosszabb ideig tartó egy helyben ülés vagy állás, különösen akkor, ha nem megfelelő testtartással végezzük, összenyomhatja az idegeket, amelyek a karunkon futnak, és ezzel kézzsibbadást okozhat. Ugyanígy, az ismétlődő mozdulatok vagy a túlzott használat is kiválthatja a kézzsibbadás érzését, például több órás, monoton számítógépes munka.
- Idegkárosodás miatti kézzsibbadás: Ha az idegek sérülnek, akkor a kéz zsibbadása is előfordulhat. Az idegkárosodás lehet az alkarban, a csuklóban, vagy akár a nyakban vagy a vállban is.
- Neurológiai és ortopédiai kórképek okozta kézzsibbadás: A carpal tunnel szindróma akkor fordul elő, amikor a csuklóban található ideg (a medianus ideg) nyomás alá kerül vagy akár szinte teljesen össze is nyomódik, ami kézzsibbadást, bizsergést és fájdalmat okozhat a páciens kezében és ujjaiban. Ezenkívül a nyaki gerincproblémák, például a nyakcsigolya-sérv vagy a nyaki csigolyák elmozdulása nyomást gyakorolhatnak az idegekre, ami szintén kiváthatja a kézzsibbadás érzését.
- Vitaminhiány miatt fellépő kézzsibbadás: Az idegek egészségének megőrzésében legfontosabb vitaminok a B-vitaminok. A B1, B6 és B12. Ezek elégtelen szintja neurológiai tüneteket okozhat, többek között kézzsibbadás kialakulásával is járhat.
- Szív- és érrendszeri problémák okozta kézzsibbadás: Bizonyos szív- és érrendszeri megbetegedések okozhatnak kézzsibbadást, például az érelmeszesedés vagy a perifériás artériás betegség . Az érelmeszesedés során a vérerekben lévő plakkok a falukba épülnek, ami csökkenti az átjárhatóságukat és nehezíti a véráramlást a test különböző részein, beleértve a kezeket és az ujjakat is. Ez a korlátozott véráramlás okozhat kézzsibbadást, fájdalmat és hideg érzést.
A perifériás artériás betegség a végtagokban lévő erek megbetegedését jelenti. A kifejezést főként az alsó végtagok érszűkületi megbetegedésére használják, lévén ezeknél a leggyakoribb. Az erek szűkülete legtöbbször érelmeszesedés miatt alakul ki, de okozhatja más betegség is. Ez lehet például gyulladásos folyamat vagy olyan autoimmun betegség, ami szintén az erek gyulladásával jár. A perifériás artériás betegség egyik tünete lehet a kézzsibbadás érzése is. - Fertőzéssel kapcsolatos kézzsibbadás: Bizonyos fertőző betegségek akár kézzsibbadás tünetét is kiválthatják, ugyanis ilyenkor károsodhatnak az idegek. Kézzsibbadás válthatnak ki az idegek mentén jelentkező vírusos folyamatok, például az övsömör vagy a herpes simplex vírus.
A kézzsibbadás hátterében álló kórképek
A kézzsibbadás sok különböző kórkép vagy betegség következménye lehet.
- Karpális alagút szindróma: Ez a gyakori állapot akkor fordul elő, amikor a kéztőalagútban található medianus ideg a környező szövetek által összenyomás alá kerül. Ez a szindróma gyakran kézzsibbadással, bizsergéssel vagy fájdalommal jár, különösen éjszaka vagy bizonyos tevékenységek végzésekor.
- Cervicalis gerincszakasz problémái: A nyaki gerincszakasz problémái, például porckorongsérv vagy csigolyák elmozdulása, idegi nyomást okozhatnak, ami kézzsibbadást okozhat.
- Diabetes mellitus (cukorbetegség): A diabetes mellitus neuropátiahoz vezethet, ami az idegek károsodását jelenti. Ennek eredményeként a cukorbetegek gyakran tapasztalhatnak kézzsibbadást vagy érzéketlenséget a kezükben.
- Reumatoid artritisz: Ez az autoimmun betegség gyulladást okozhat a kéz- és csuklóízületekben, ami idegi nyomást vagy károsodást okozhat, így kézzsibbadáshoz vezethet.
- Túlterheléses szindrómák: Bizonyos tevékenységek vagy foglalkozások (például számítógépen dolgozás vagy hasonló ismétlődő mozdulatok végzése) eredményeként a kéz és a csukló izmai és idegei túlzott terhelést kapnak, ami kézzsibbadást okozhat.
- Sclerosis multiplex: Ez egy autoimmun betegség, amely a központi idegrendszer károsodását okozza. Ez a károsodás idegi tüneteket, például kézzsibbadást vagy gyengeséget okozhat.
- Raynaud-szindróma: Ez az állapot a kéz és az ujjak vérkeringésének zavarát okozza hideg vagy stresszes helyzetekben. Ez a keringési probléma néha kézzsibbadást is okozhat.
Kézzsibbadás kivizsgálása
A kézzsibbadás kivizsgálása általában először egy fizikális vizsgálattal kezdődik, amely magában foglalja az érintett testrész megvizsgálását, az érzékelés ellenőrzését és az izom erejét.
A kézzsibadás okának felderítésében sokat segíthetnek egyes képalkotó vizsgálatok, például röntgenfelvétel, MRI vagy CT vizsgálat, amely pontosabb képet nyújt az idegek, csontok állapotáról.
Vérvizsgálatok is fontosak lehetnek a kézzsibbadás kivizsgálásában, például a gyulladásos markerek mérése miatt.
Elektromiográfia (EMG) és idegvezetési vizsgálat méri az idegimpulzusok sebességét és az izomreakciókat. Ez segít az orvosnak meghatározni, hogy az idegek és az izmok megfelelően működnek-e. Emellett az ENG vizsgálat -mely a perifériás idegek állapotát vizsgálja- is fontos szereppel bír a kézzsibbadás kivizsgálásában.
Ha szív- és érrendszeri problémákat gyanítanak a kézzsibbadás hátterében, echokardiográfiát végezhetnek, amely a szív ultrahangos vizsgálata.
Kézzsibbadás kezelése
A kézzsibbadás kezelése attól függ, hogy mi okozza a tünetet. Ha az ok valamilyen idegrendszeri vagy neurológiai betegség, például keztőalagút-szindróma, sclerosis multiplex vagy perifériás neuropátia, akkor a kezelési terv az alapbetegség terápiájára irányul. Perifériás neuropátia tünete is lehet a kéz és a láb zsibbadása - Neurológiai Központ Neuropátia - a cukorbetegek csaknem felét érinti! Ön is közéjük tartozik? - Cukorbeteg Központ Fáj a karja, zsibbad az ujja? Neurológus segíthet az alagút szindrómán - Neurológiai Központ Zsibbadás a karban - Kardio Központ Szív és érrendszeri betegségek - Kardio KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Kézzsibbadás lehetséges szövődményei
A kézzsibbadás általában egy átmeneti állapot, és nem jár súlyos szövődményekkel. Azonban, ha a kézzsibbadás gyakori vagy hosszabb időn keresztül fennáll, esetleg más tünetekkel társul, akkor számos szövődmény kialakulhat.
- Gyengeség és mozgáskorlátozottság: Ha a kézzsibbadás hosszabb ideig tart, a karizmok gyengülhetnek és mozgáskorlátozottság alakulhat ki.
- Neurológiai problémák: A kézzsibbadás okozója lehet egy neurológiai betegség, mint például az ideggyulladás, az agyvérzés vagy az agydaganat. Ha a kézzsibbadást ezek a betegségek okozzák, azok súlyosabb szövődményekhez vezethetnek.
- Ischaemia: Ha a kézzsibbadás a vérkeringés hiánya miatt alakul ki, akkor a szövetek ischaemiát szenvednek, ami súlyos szövődményekhez vezethet, mint például szövetelhalás.
- Infekció: Ha a kézzsibbadást okozó körülmények fertőzéses eredetűek, akkor az infekció továbbterjedhet a test más részeire is.
- Stressz és szorongás: A kézzsibbadás és más neurológiai tüneteket, szorongást és stresszt is okozhatnak, ami további egészségügyi problémák kialakulását eredményezheti.
Téma szakértője
-
Dr. Para Szabolcs
-
Szakterületek:
- neurológus
-
Specialitások:
- szédülés
- fejfájás, migrén botox kezelése
- végtagzsibbadás, fájdalom
- Parkinson kór
- epilepszia
- ENG vizsgálat
Rendelés típusa:
- Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
- Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
- Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18.
- Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.
Kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett!)
Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available
Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!
-