Migrén kezelése

Migrén kezelése

Módosítva: 2024.09.05 11:42

A migrén jelentősen ronthatja az életminőséget, mivel a rohamok során a betegek gyakran képtelenek munkába menni, vagy csak elvégezni a mindennapi tevékenységeiket. Hosszabb távon szorongást és depressziót is okozhat a migrén, ezért rendkívül fontos, hogy megfelelően történjen a migrén kezelése.

Milyen betegség a migrén?
Hogyan zajlik a migrén kezelése?
Történhet a migrén kezelése gyógyszerrel?
Milyen más lehetőségek adottak a migrén kezelése során?
Mire érdemes még odafigyelni a migrén kezelése során?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Neurológiai Központban

Milyen betegség a migrén?

A migrén egy neurológiai rendellenesség, amely súlyos, lüktető fejfájást okoz. Érdemes megjegyezni, hogy a migrén nem csupán egy erős fejfájás, hanem egy annál sokkal súlyosabb állapot. A migrén okozta fájdalom gyakran csak a fej egyik oldalát érinti, de számos más tünetet is okozhat, amik megnehezítik a mindennapi életet, és akár munkaképtelenséget is okozhatnak. A migrén egy krónikus betegség, éppen ezért nagyon fontos, hogy megfelelően történjen a migrén kezelése és megfelelő viszony alakuljon ki a szakorvos és a páciens között. Ha ez sikerül, akkor meg lehet előzni a migrénes rohamok kialakulását, valamint enyhíteni a tüneteit és összességében sokkal elviselhetőbbé tenni a betegséget.

A migrénnek alapvetően két típusa van, aszerint különítjük el őket, hogy vannak-e jellegzetes bevezető tünetek:

  • Migrén aurával: A fejfájást megelőzően, vagy annak során különböző érzékszervi zavarok léphetnek fel, például látászavarok, villódzó fények, zsibbadás, beszédzavar. A zsibbadás vagy bizsergés általában a test egyik oldalán kezdődik, de onnan tovább terjedhet.
  • Migrén aura nélkül: Ez a gyakoribb típus, és aura nélküli fejfájásként jelentkezik.

A migrén jelentkezhet epizodikusan vagy krónikusan is fennállhat. A migrén intenzív, lüktető fejfájást okoz, ami általában a fej egyik oldalán jelentkezik, de néha mindkét oldalon is megjelenhet. A fájdalom 4-72 órán át tarthat a migrén kezelése nélkül. Ezekben az órákban gyakori a zaj és a fény iránti fokozott érzékenység, illetve hányinger és hányás is felléphet. A migrénes roham nagyon kimerítő, ezért alatta és utána is fennállhat nagyfokú fáradtság.

Nem tudjuk pontosan, hogy egyes embereknél miért jelentkezik migrén, míg másoknál nem. Valószínű, hogy az agyi véráramlás megváltozása és az idegsejtek hiperaktivitása okozza a migrén tüneteit, ennek hátterében pedig kémiai és idegi folyamatok állhatnak. Egyes emberek genetikailag érzékenyebbek lehetnek és kialakulhatnak náluk a migrén tünetei. A betegség genetikai komponensét bizonyítja, hogy a migrén gyakran fordul elő több embernél egy családon belül, és minden korosztályt érinthet. A nők körében gyakoribb a migrén, mint a férfiaknál. Amiről többet tudunk, az az, hogy milyen kiváltó tényezői lehetnek a migrénes rohamoknak:

  • Hormonális változások: Ez különösen a nőknél figyelhető meg, ugyanis a menstruáció, terhesség és a menopauza idején gyakoriak a migrénes rohamok.
  • Étel- és italfogyasztás: Az alkohol, dohányzás, koffein, csokoládé és az érlelt sajtok is kiválthatják a migrénes rohamot. A kiszáradás is állhat a roham hátterében.
  • Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek, például az orális fogamzásgátlók vagy a nitroglicerin szedése is lehet kiváltó tényező.
  • Stressz: A nagyfokú fizikai megterhelés vagy az érzelmi stresszhelyzetek miatt is létrejöhet migrénes roham.
  • Alvási problémák: A túl kevés vagy túl sok alvás is állhat a migrénes roham hátterében.
  • Környezeti tényezők: Erős fények, zajok, illatok és az időjárás, valamint a légnyomás változásai is rohamot okozhatnak.

Ha migrénes rohamot tapasztal, orvosa megkérheti, hogy vezessen fejfájásnaplót. Ha feljegyzi, mit csinált, milyen ételeket evett, és milyen gyógyszereket szedett a migrénes roham kezdete előtt, az segíthet azonosítani a kiváltó okokat. A migrén diagnózisát ugyanis ezek, valamint a kórtörténet és a típusos tünetek ismeretében és más okok kizárása után lehet kimondani.

Kapcsolódó cikkünk

Fejfájás a COVID-19 után? Így lehet kezelhető

A COVID-19 után jelentkező neurológiai tünetek közt sokaknál vezet a fejfájás. Van, akinél csak néhány hétig, van, akinél hónapokig szinte folyamatosan jelentkezik a kínzó fájdalom, ami ellen házi módszerekkel is lehet tenni, de dr. Vida Zsuzsanna , a Neurológiai ...

Hogyan zajlik a migrén kezelése?

A migrén kezelése két fő részre osztható: az akut rohamok kezelésére és a megelőző kezelésre. Érdemes tudni, hogy a migrén egy krónikus betegség, így a migrén kezelése és több évig, élethosszig tarthat. Jelenleg nem tudjuk gyógyítani a migrént, hiszen a betegség pontos kialakulását sem ismerjük. Egyre többet tudunk viszont arról, hogy milyen tényezők váltják ki a migrénes rohamokat, így a migrén kezelése során fontos terület ezeknek a tényezőknek a kerülése és a migrénes roham megelőzése. Sokat fejlődött az orvostudomány abban is, hogy egyre hatásosabb gyógyszereket fejleszt ki a migrénes roham tüneteinek és a fejfájásnak az enyhítésére.

A migrén kezelése során tehát a cél a fájdalom és a kísérő tünetek enyhítése a rohamok során, valamint a rohamok gyakoriságának és súlyosságának csökkentése a hosszú távú megelőzés révén. A migrén kezelése személyre szabott, az egyén migrénes rohamainak jellegétől és súlyosságától függően alakítják ki. Mivel a migrén kezelése egy hosszútávú folyamat, érdemes olyan neurológus szakemberre bízni, akivel könnyen kialakítható a bizalom és a jó kapcsolat. Ezzel hosszútávon sikeresebbé tehető a migrén kezelése.

Történhet a migrén kezelése gyógyszerrel?

A migrén kezelése során a legfontosabb szempont, hogy legyenek olyan gyógyszerek, Migrén kezelése - Neurológiai Központamelyekkel hatékonyan és gyorsan lehet csillapítani a fájdalmat. Enyhébb rohamok esetén hatékonyak lehetnek az olyan vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, mint például a paracetamol, ibuprofen vagy az aszpirin. Léteznek kombinált készítmények is, amelyek fájdalomcsillapítót, koffeint vagy más hatóanyagot tartalmaznak, így még hatásosabban enyhítik a fájdalmat. Ezek a gyógyszerek viszont sok esetben túl gyengék a migrénes roham erősségéhez képest. Ilyenkor jönnek szóba a speciális migrén elleni gyógyszerek, a triptánok. Ezeket neurológus szakorvos tudja felírni a migrén kezelése céljából. A triptánok elősegítik az agyi vérerek összehúzódását, valamint blokkolják a fájdalmat közvetítő vegyületeket. A triptánok a közepes vagy súlyos rohamok esetén is hatásosak lehetnek, különösen, ha a korábban említett hagyományos fájdalomcsillapítók nem működnek. Az ergotamin tartalmú gyógyszerek (például dihidroergotamin) szintén összehúzzák az agyi vérereket, és hatékony segítséget nyújtanak a migrén kezelése során még súlyosabb rohamok esetén is.

A migrén gyógyszeres kezelésébe beletartoznak az antiemetikumok is, amiket a migrénnel együtt járó hányinger és hányás kezelésére használják. A fájdalomcsillapítás mellett fontos a migrén többi, zavaró tünetét is enyhíteni. Ilyenek gyógyszerek például a metoklopramid vagy a domperidon, amiket kombinálva is adhatnak a fájdalomcsillapítókkal.

A gyógyszerek a rohamoldás mellett a megelőzésben is hasznosak lehetnek. Ilyen célra akkor alkalmazzák őket, ha a migrén gyakori, súlyos, és jelentős hatással van az életminőségre. A gyógyszeres megelőzéssel csökkenthető a rohamok súlyossága és erőssége. Az alábbi készítményeket használhatják erre a célra a migrén kezelése során:

Milyen más lehetőségek adottak a migrén kezelése során?

A migrén kezelése kiegészíthető egyéb, nem gyógyszeres módszerekkel is. Nagyon fontos a migrén kezelése során megtalálni azokat a kezelési módokat, amik az adott embernek beválnak. Előfordulhat, hogy az egyik módszer sokat segít valakinek, míg másoknak hatástalan. Éppen ezért bátran kísérletezzünk, keressük meg a leghatékonyabb kiegészítő kezeléseket a migrén ellen. Az alábbi kezelési módszerek segíthetnek a migrén okozta fejfájás és az egyéb tünetek enyhítésében:

  • Nyugalom és sötét környezet: A zaj, a fény és az erős illatok kerülése segíthet a fájdalom enyhítésében. Ezek a tényezők ugyanis nem csak kiválthatják a migrénes rohamot, hanem súlyosbíthatják is, éppen ezért érdemes ilyenkor visszahúzódni egy besötétített, csendes szobába.
  • Jégpakolás: A homlokra vagy a nyakra helyezett hideg borogatás csökkentheti a fájdalmat.
  • Masszázs és relaxáció: Az izmok ellazítása, különösen a nyak és a váll területén, is segíthet a fájdalom csökkentésében.

Terhesség alatt a migrén kezelése nagyobb figyelmet igényel, mivel bizonyos gyógyszerek károsíthatják a magzatot. Ilyenkor a már említett nem gyógyszeres módszerek, mint például a pihenés, stresszkezelés, hideg borogatás és a relaxáció kerülnek előtérbe a migrén kezelése és megelőzése során.

Mire érdemes még odafigyelni a migrén kezelése során?

Ahogy már korábban is említettük a migrén kezelése során nagyon fontos terület a rohamok megelőzése. Egyre jobban ismerjük, hogy milyen tényezők okozzák a migrénes rohamok kialakulását, így ha elkerüljük ezeket a tényezőket, megelőzhetjük a rohamokat. Segíthet, ha felírjuk egy naplóba, hogy mikor milyen tényezők váltották ki a rohamot. Ezzel megismerhetőek az egyéni tényezők, és egyénre szabottan történhet a migrén kezelése. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy érdemes az egészséges, kiegyensúlyozott életre törekedni, melynek elemei a következők:

  • Stresszkezelés: A relaxációs technikák, meditáció, jóga és biofeedback segíthet a stressz enyhítésében, ami gyakran kiváltó tényező lehet.
  • Alvási rutin: Érdemes kialakítani és megtartani egy rendszeres alvásciklust, elegendő alvást biztosítva minden napra.
  • Egészséges étrend: Az étkezések kihagyása és bizonyos élelmiszerek (pl. érlelt sajtok, koffein, csokoládé) kerülése segíthet a migrén kiváltó tényezőinek elkerülésében.
  • Rendszeres testmozgás: A rendszeres testmozgás segíthet a stressz csökkentésében, valamint javíthatja az alvást és általános egészségi állapotot.

Kipróbálhatóak emellett alternatív módszerek is a migrén kezelése során. Egyes tanulmányok szerint az akupunktúra például segíthet a migrén gyakoriságának csökkentésében. A kognitív viselkedésterápia is hatékony lehet a stresszkezelésben és a fájdalom enyhítésében. A magnézium és B2-vitamin kiegészítők formájában szedhetőek, és szintén segíthetnek a migrénes roham megelőzésében. Mielőtt kipróbálnánk egy alternatív kezelési módszert, mindenképp beszéljük át az orvosunkkal!

Téma szakértője

  • Dr. Para Szabolcs

  • Szakterületek:
    • neurológus
  • Specialitások:

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit az alábbi helyszíneken:
    • Hétfő, kedd: 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I/1.
    • Szerda, péntek: 1147 Budapest, Csömöri út 18. 
    • Csütörtök: 1036 Budapest, Lajos u. 66.

    Ellátás magyar, német és román nyelven./consultation in English, German, Romanian available

    Az ENG vizsgálat a Csömöri úti rendelőben elérhető!

Hírek

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Ezért szükséges az EEG az epilepszia diagnózisához

Az epilepszia tünetei nagyon ijesztőek lehetnek, ezért az érintettek viszonylag gyorsan orvoshoz fordulnak, ha ismeretlen eredetű rosszulléteket, rohamokat, megmagyarázhatatlan ájulásokat élnek át. De mi a különbség az epilepsziás roham és az epilepszia betegség közt, és mi a szerepe a diagnosztizálásban az EEG ...
A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A memóriavesztés okai az Alzheimer-kóron kívül

A romló memóriáról, a súlyos kognitív leépülésről szinte mindenkinek a demencia, és annak leggyakoribb típusa, az Alzheimer-kór jut eszébe, holott ezen kívül is vannak okok, amelyek átmeneti vagy végleges memóriavesztéshez vezethetnek. Ezekről készített összegzést dr. Gács ...
A demencia és a stroke közös tőről fakad?

A demencia és a stroke közös tőről fakad?

Al Capona, Semmelweis Ignác, Ady Endre és Nietzsche – ki gondolná, hogy e híres személyek közt a kapocs éppen a demencia? A demencia az az elbutulásnak is nevezett  a tünetcsoport, amelyet számos ok válthat ki, és az elmúlt évszázadok folyamán változott a tényleges oka, a leggyakoribb oka, illetve a ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK